КЛЮЧОВІ РЕЗУЛЬТАТИ ДІЯЛЬНОСТІ 2024 РОКУ ТА ПЕРСПЕКТИВИ 2025

Зустріч керівництва національних парків і заповідників України
Національні парки та заповідники України підсумували 2024 рік та обговорили виклики 2025 року під час зустрічі із Світлана Гринчук – Міністром захисту довкілля та природних ресурсів України.
На зустрічі, що об’єднала директорів провідних природоохоронних установ України, особливу увагу було приділено підсумкам роботи за 2024 рік та стратегічним планам на наступний рік. Окремий акцент зроблено на темах збереження біорізноманіття, розвитку інфраструктури національних парків, зміцнення співпраці з місцевими громадами та залучення додаткового фінансування.
Очільниця Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Світлана Гринчук, доповіла про результати діяльності установ природно-заповідного фонду (ПЗФ), що перебувають у сфері управління Міндовкілля, за 2024 рік. Наголосила, що цей рік став періодом значних досягнень та прогресу у багатьох напрямах.
Одним із ключових досягнень стало збільшення фінансової самодостатності об’єктів ПЗФ. У 2024 році вони отримали на 14% більше власних коштів, порівняно з попереднім роком. Також важливим було зростання міжнародного фінансування на 76%, що сприяло активізації діяльності та реалізації нових проєктів. Такі фінансові досягнення дозволили розширити масштаби роботи у кількох сферах, а саме кількість екоосвітніх заходів зросла на 40%, що сприяє підвищенню обізнаності громадян про важливість збереження природного середовища. На 26% збільшилася кількість планів із відтворення та збереження рідкісних видів рослин і тварин, які вже перебувають на стадії реалізації. Кількість відвідувачів об’єктів ПЗФ зросла на 30%, що свідчить про підвищення інтересу до національних парків і заповідників.
Також наголосила на тому, що особливої уваги заслуговує розширення територій природно-заповідного фонду місцевого значення. У 2024 році додатково створено 50 нових об’єктів загальною площею майже 3000 гектарів. Це є вагомим досягненням, особливо з урахуванням складних умов воєнного стану.
Не обійшлося і без пріоритетів на 2025 рік. Світлана Василівна окреслила основні напрями роботи та завдання установ природно-заповідного фонду на наступний рік. Серед них – розвиток платних послуг у національних парках і заповідниках для забезпечення фінансової стабільності та підвищення якості послуг, посилення співпраці з місцевими громадами та міжнародними партнерами для реалізації спільних екологічних проектів, а також оптимізація управлінських процесів, спрямованих на підвищення ефективності роботи установ ПЗФ.
Очільниця Міністерства наголосила, що всі ці досягнення та ініціативи є важливими кроками для масштабування успішного досвіду, а також забезпечення сталого розвитку природно-заповідного фонду України.
Директор Національного природного парку «Синевир» Микола Дербак у своїй доповіді розповів про значні результати установи за минулий рік. Він зосередив увагу на основних досягненнях природоохоронної установи, а саме на діяльності природоохоронних науково-дослідних відділеннях (ПНДВ), а також діючих реабілітаційних центрах для дикої фауни. Адже на території НПП «Синевир» активно функціонують три реабілітаційні центри, які стали знаковими об’єктами не лише для регіону, а й для всієї України.
Реабілітаційний центр бурого ведмедя – провідний центр з надання допомоги та реабілітації бурих ведмедів, які постраждали від незаконного утримання.
Реабілітаційний центр хижих птахів «Сапсан», де успішно здійснюють лікування та повернення до дикої природи постраждалих птахів у більшості – соколи.
Новий реабілітаційний центр для парнокопитних (благородного оленя), відкритий у жовтні цього року, який вже прийняв перших мешканців.
Ці центри стали прикладом ефективного використання природоохоронних територій для захисту фауни, підвищення обізнаності суспільства та привернення уваги до екологічних проблем.
Акцентував увагу на співпраці з органами місцевого самоврядування з якими спільно впроваджуються ініціативи з розвитку туристичної інфраструктури, покращення доступності парку та підтримки екологічного туризму.
За підсумками обговорення, було вирішено посилити фінансування національних парків через залучення міжнародних грантів і партнерів. Розвивати інфраструктуру для екотуризму з урахуванням потреб людей з інвалідністю, а також розширити інформаційну кампанію для популяризації роботи національних парків серед населення.
Очільниця міністерства Світлана Гринчук підкреслила важливість взаємодії між державою, громадськими організаціями, науковцями та місцевими громадами для збереження природної спадщини України.
Зустріч стала важливим кроком для визначення пріоритетів у сфері природоохоронної діяльності та створення єдиної стратегії розвитку національних парків і заповідників на наступний рік.
  

Новини

ПІДБИТО ПІДСУМКИ ДІЯЛЬНОСТІ НПП «СИНЕВИР» ЗА 2024 РІК

Науково-технічна рада Національного природного парку “Синевир” стала важливою подією для обговорення досягнень та перспектив розвитку природоохоронної діяльності гірського краю. Відкриття засідання ознаменувалося доповіддю директора парку — Миколи Дербака, яка привернула значну увагу присутніх. Микола Дербак розпочав свій виступ із привітання колег та запрошених з нагоди Дня заснування Національного природного парку «Синевир» – 36 років невтомної […]

  • Без категорії

«Джипінг» у природно-заповідному фонді відтепер заборонено

Верховна Рада України схвалила у другому читанні проєкт Закону № 11024 «Про внесення змін до Закону України “Про природно-заповідний фонд України» щодо забезпечення збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду». Народні депутати віддали 246 голосів «За». Заборона «джипінгу» – без перебільшення нова сторінка нашого природоохоронного менеджменту. Шлях до прийняття цього Закону офіційно стартував після запуску петиції […]

  • Без категорії

ШАНОВНІ КРАЯНИ, ДОРОГІ КОЛЕГИ!

У цей непростий для нас рік, коли наша країна героїчно боронить свою свободу, щиро вітаю кожного з Вас із світлим святом Різдва Христового та прийдешнім Новим роком! Рік, що минає, був сповнений багатьма викликами, але завдячуючи нашим воїнам, їх мужності та героїчним подвигам, разом ми вистояли, зміцнили нашу згуртованість і наполегливо працювали і продовжуємо це […]

  • Без категорії