НПП «СИНЕВИР» – ПЕРЕМОЖЕЦЬ КОНКУРСУ МІЖНАРОДНИХ ПРОЄКТІВ У РАМКАХ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ПРОГРАМИ INTERREG VI-A NEXT УГОРЩИНА – СЛОВАЧЧИНА – РУМУНІЯ – УКРАЇНА

Національний природний парк «Синевир» протягом двох років буде реалізовувати міжнародний проєкт під назвою «Запровадження моніторингу водно-болотних угідь міжнародного значення в Карпатському регіоні» (WeVaRe). Партнерами проєкту є: Ужгородський національний університет, словацький національний природний парк «Полоніни», Інститут високогірної біології Жилінського університету, румунський національний природний парк «Марамурешські гори» та Технічний університет Клуж-Напока.
Проєкт спрямований на системний аналіз явищ деградації водно-болотних угідь міжнародного значення, що розташовані на природоохоронних територіях у транскордонному регіоні України, Румунії та Словаччини. Одним із ключових аспектів дослідження є вивчення екологічного стану озера Синевир, змін його водного режиму, складу флори і фауни, а також впливу антропогенних факторів.
Озеро Синевир є одним із найбільш загадкових природних утворень в Україні, розташоване в Національному природному парку «Синевир». Воно знаходиться на висоті 989 метрів над рівнем моря, має площу водного дзеркала до 7,7 га, а його найбільша глибина сягає 24 метрів. Озеро вважається одним із найкрасивіших і наймістичніших куточків Карпат, а його історичне походження овіяне легендами та загадками.
Синевир – це не просто водойма, а справжній природний шедевр, сповнений краси та загадковості. Його історія поєднує у собі як наукові пояснення, так і романтичні легенди, які приваблюють туристів з усього світу. Відвідати це місце – означає відчути дух Карпат, зануритися в атмосферу природи та містичних таємниць.
З наукової точки зору, Синевир утворився внаслідок тектонічних процесів приблизно 10 тисяч років тому. Землетруси та зсуви порід спричинили утворення природної загати, що перегородила русло гірських потоків, утворивши це неймовірне озеро. Його води поповнюються за рахунок атмосферних опадів та підземних джерел, а стік практично відсутній, що робить його екосистему унікальною.
Основною метою проєкту є створення сучасної системи моніторингу водно-болотних угідь, що базується на інноваційних технологіях і передових наукових практиках. Це дозволить більш детально та об’єктивно оцінювати екологічний стан озера, змінюваність його водного балансу, флори та фауни, а також прогнозувати можливі загрози для екосистеми.
Науковці планують застосовувати новітні методи дослідження, включаючи дистанційне зондування, геоінформаційні системи (ГІС), а також сучасні хімічні та біологічні аналізи. Встановлення сучасних метеостанції та гідропоста на Синевирському озері, дозволить оперативно отримувати показники стану водно-болотного угіддя та обмінюватися ними на міжнародному рівні в Карпатському регіоні. Очікується, що результати проєкту стануть важливою основою для подальших природоохоронних заходів і стратегії збереження унікального біорізноманіття НПП “Синевир”.
Співпраця між НПП “Синевир” та УжНУ є важливим кроком у розвитку екологічної науки в регіоні, що сприятиме підвищенню рівня моніторингу природних процесів та забезпеченню сталого розвитку природоохоронної діяльності в Україні.
Також проєкт має на меті налагодити більш тісну міжнародну співпрацю в рамках природоохоронних ініціатив. Проєкт WeVaRe буде сприяти взаємодії та обміну досвідом між фахівцями України, Румунії та Словаччини, що дозволить краще розуміти тенденції змін у водно-болотних екосистемах регіону.
Дослідження, які проводитимуться в рамках проєкту, стануть вагомим кроком на шляху до збереження екологічної рівноваги та сталого розвитку природоохоронних територій Карпатського регіону.

Новини

Сьогодні, 22 квітня, ми вкотре відзначаємо Всесвітній день Землі. У цей непростий час для України, коли наша земля потерпає від війни, особливо гостро відчувається цінність кожного клаптика рідної природи. Згадайте про безмежні степи, величні Карпати, блакитні озера – всю ту неймовірну красу, яку ми маємо оберігати в Україні Якою ми бачимо нашу Землю через 10, […]

  • Без категорії

ШАНОВНІ КРАЯНИ!

Четвертий рік поспіль, ми зустрічаємо Великдень у непростий час — під звуки тривог, у боротьбі за свободу, гідність і мир. Та попри всі випробування, це свято залишається символом надії, оновлення та незламності духу. Світле Христове Воскресіння нагадує нам про силу віри, про важливість підтримки одне одного, про те, що життя й добро завжди перемагають темряву. […]

  • Без категорії

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ШАНУВАННЯ КАЖАНІВ

Щороку 17 квітня світ відзначає Міжнародний день шанування кажанів (International Bat Appreciation Day). Цей день започаткувала Міжнародна організація охорони рукокрилих з метою привернути увагу до унікальних ссавців, які, попри свій потаємний спосіб життя, відіграють ключову роль у збереженні екологічної рівноваги на планеті. Кажани — одні з найменш вивчених ссавців у світі. Вони ведуть нічний спосіб […]

  • Без категорії