БУКОВІ ПРАЛІСИ НПП «СИНЕВИР» – Всесвітня природна Спадщина ЮНЕСКО

Важливим історичним рішенням, яке спрямоване на збереження унікальних природних цінностей, стало включення букових пралісів НПП «Синевир» на засіданні Комітету Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО 07.07.2017 року (41 СОМ 8В.7) у м. Краків (Польша) до спільного об’єкту «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи».
Відповідно до Конвенції «Про охорону Всесвітньої культурної та природної Спадщини», на підставі визначених критеріїв та суворої міжнародної наукової експертизи сформувався список природних об’єктів, тобто складових кластерних частин Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО, які мають виняткову наукову і загальнолюдську цінність.
Букові праліси представляють повне серійне різноманіття, яке притаманне для Європи та мають достатній розмір, щоб підтримувати природні процеси розвитку, необхідні для забезпечення довгострокової екологічної життєздатності лісових екосистем в цілому. Вони довершують спектр букових лісів та додають останні суттєві за площею залишки букових пралісів Європи.
Поширення бука лісового на північ та захід з його первісних льодовикових рефугіумів на схід та на південь Європи, яка триває і сьогодні, можна прослідкувати за природними коридорами та віхами поширення, які охоплюють центральну і західну частину Європи.
Бук – один із найважливіших елементів лісу в межах біому широколистяних лісів помірної зони та представляє винятковий приклад реколонізації і розвитку суходільної екосистеми та угрупувань з часів останнього льодовикового періоду.
Загальна площа території «Букові праліси НПП «Синевир»» складає 2865,04 га та буферною зоною 1090,94 га, що становлять 12,7 % від вкритої лісом площі та розподілені на 4 кластерні складові частини, а саме:
• Стримба – праліси: складова частина 260,65 га, буферна зона 191,14 га;
• Дарвайка – праліси: складова частина 1588,46 га, буферна зона 312,32 га;
• Квасовець – праліси: складова частина 561,62 га, буферна зона 333,63 га;
• Вільшани – праліси: складова частина 454,31 га, буферна зона 253,85 га.
Даний природний об’єкт з його складовими частинами «Букові праліси НПП «Синевир»» включені до транснаціонального серійного Об’єкту «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи», який складається із 94 складових частин у 18 країнах Європи. Букові праліси парку є унікальним прикладом відносно непорушених лісів та демонструють широкий спектр повноцінних екологічних моделей і природних процесів, що відбуваються в них для чистих і мішаних лісостанів бука лісового (європейського) в різноманітних лісових поясах і екологічних умовах вертикальної зональності.
Природний об’єкт «Букові праліси НПП Синевир» є необхідним для розуміння історії та еволюції роду Fagus, який з огляду на його широке поширення в Північній півкулі та його екологічне значення, має глобальне значення. Букові праліси в основному – це не порушені складні ліси помірного клімату, що демонструють комплексні екологічні закономірності та природні процеси в чистих і змішаних лісостанах бука лісового за різноманітних градієнтів лісорослинних умов на різних висотних рівнях по вертикальній зональності, включаючи кліматичні та геологічні умови.
Найбільш значними загрозами для букових пралісів є вирубування лісу та фрагментація оселищ поблизу їх зростання. Лісозаготівля поблизу складових частин може спричинити мікрокліматичні зміни та ефект мобілізації поживних речовин з негативним впливом на цілісність об’єкта.
Суворий режим охорони, невтручання в розвиток природних процесів, що відбуваються в них, як засіб менеджменту та є важливим для збереження визначної Всесвітньої цінності букових пралісів на території Національного природного парку «Синевир» цього серійного об’єкта в усіх його складових частинах.

Новини

ПРОВЕДЕНО ВЕСНЯНУ ТОЛОКУ

З настанням весни працівники Національного природного парку “Синевир” традиційно долучилися до прибирання територій, щоб навести лад після зими. Цього року акція з прибирання стала ще масштабнішою, оскільки кожне природоохоронне науково-дослідне відділення, а також співробітники реабілітаційних центрів та центрального апарату парку провели роботи на своїх закріплених територіях. Головною метою толоки стало очищення територій від сміття, сухого […]

  • Без категорії

РОБОЧИЙ ВІЗИТ МІНІСТРА ЗАХИСТУ ДОВКІЛЛЯ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ СВІТЛАНИ ГРИНЧУК ДО НПП «СИНЕВИР»

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук здійснила робочий візит до Національного природного парку “Синевир”, де провела нараду з керівниками національних парків і заповідників Карпатського регіону. У нараді також взяли участь – Народний депутат Верховної Ради України Михайло Лаба, заступник міністра із питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Сергій Власенко, директор департаменту […]

  • Без категорії

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЛІСУ

Щороку 21 березня світ відзначає Міжнародний день лісів — свято, що нагадує про надзвичайну важливість лісових екосистем для життя на Землі. Ліси — це легені планети, вони очищують повітря, регулюють клімат, забезпечують біорізноманіття та є домівкою для багатьох видів тварин і рослин. Національний природний парк “Синевир” — один із найцінніших природних скарбів України. Його лісові […]

  • Без категорії