Легенда про хранительку пралісів

В НПП «Синевир» триває проєкт «Створення арт-об’єктів та фотолокацій на території Синевирської та Колочавської ОТГ», що включає облаштування чотирьох фотозон та трьох арт-об’єктів для розвитку туризму на території Синевирської і Колочавської громади та привернення уваги до цікавих локацій парку.  Ця ініціатива реалізовується завдяки співпраці ГО «Кришталеве джерело» з національним природним парком «Синевир». Кошти виділені проєктом «Підтримка природно-заповідних територій в Україні», що фінансується урядом Німеччини через Кредитну установу для Відбудови KfW. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України є бенефіціаром проєкту.

Звертаємо вашу увагу на одну з фотозон, яка знаходиться біля водоспаду Білий Звір, що поряд з Реабілітаційним центром бурих ведмедів. Місцевий художник Леонід Андрійович Беца тут зобразив портрет чарівної хранительки пралісів – мавки, про яку існує наступна легенда.

Давним-давно у підніжжі гори Кам’янка оселилася прекрасна лісова німфа – мавка. Нічого подібного з тими істотами, якими лякають дітей вона не мала. Ця тендітна дівчина була призначена Природою для догляду за пралісами у Карпатських горах. Весною вона пробуджувала дерева від зимового сну, розсаджувала гірські квіти, піклувалася про тварин, спілкувалася з пташками та бджолами, які приносили їй вісті з усього краю.

Щасливе життя було у Карпатах, поки один князь не вирішив збудувати собі палац з могутніх дерев, які ростуть у пралісах. Він відправив своїх слуг з великими сокирами, щоб зрубати найкращі смереки та буки у тій місцині, де їх охороняла мавка. А як відомо життя мавок нерозривно пов’язане з деревами. Як тільки княжі слуги стали кривдити ліс, то життєва сила німфи почала вгасати. Мавка звернулася до своєї покровительки Природи з благанням допомогти їй.  Тоді гора Кам’янка здригнулася і на волю випустила стрімкий потік – Білий Звір, який змітав на своєму шляху непрошених гостей.

Таким чином, праліси було врятовано разом з мавкою, яка продовжує про них піклуватися, а на місці величезного потоку утворився мальовничий водоспад – Білий Звір, що несе своє біле шумовиння до річки Тереблі та готовий покарати своїми водами тих, хто шкодить лісу.

Новини

ОХОРОНА І ЗБЕРЕЖЕННЯ ЛІСОВИХ ЕКОСИСТЕМ НПП «СИНЕВИР», ЯКІ МАЮТЬ ЕКОЛОГІЧНЕ, ПРИРОДООХОРОННЕ ТА НАУКОВЕ ЗНАЧЕННЯ

Ліси НПП «Синевир» – це один з найважливіших факторів в екологічній рівновазі верхньої частини Тереблянської долини гірського рельєфу, що має виняткову цінність в природоохоронному значенні. Важливість цих лісів з погляду на їх значимість в аспекті водоохоронних, водорегулювальних, ґрунтозахисних,  кліматоутворювальних та протиерозійних властивостей, не можна переоцінити тому, що вони регулюють водний режим і збагачують атмосферу киснем, […]

  • Без категорії

ПРОЙШЛИ НАВЧАННЯ З ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ В НПП «СИНЕВИР»

Для збереження природних ресурсів та забезпечення безпеки лісових масивів, сьогодні на території парку проведено спільні планово-навчальні заходи щодо оперативних дій в умовах попередження, локалізації та ліквідації лісових пожеж. Навчання проведено за участю керівного та особового складу 16 ДПРЧ (смт. Міжгір’я), ДПРП (с. Синевир), ДПРП (с. Колочава), ДПРП (с. Пилипець) 3-го ДПРЗ ГУ ДСНС України у […]

  • Без категорії

МЕНТОРСЬКА ПРОГРАМА «ПОКОЛІННЯ ПЕРЕМОГИ» – НАДІЯ НА МАЙБУТНЄ

В Україні, де війна, конфлікти та небезпеки залишають свій відбиток на житті молодого покоління, ініціативи, спрямовані на підтримку та розвиток школярів, мають особливе значення. Освітня фундація GoGlobal за сприяння та підтримки донорів реалізує менторську програму “Покоління перемоги”, яка є частиною проєкту Агентства США з міжнародного розвитку USAID “Зміцнення громадської довіри” – UСBI.  Ця програма стала […]

  • Без категорії