Легенда про хранительку пралісів

В НПП «Синевир» триває проєкт «Створення арт-об’єктів та фотолокацій на території Синевирської та Колочавської ОТГ», що включає облаштування чотирьох фотозон та трьох арт-об’єктів для розвитку туризму на території Синевирської і Колочавської громади та привернення уваги до цікавих локацій парку.  Ця ініціатива реалізовується завдяки співпраці ГО «Кришталеве джерело» з національним природним парком «Синевир». Кошти виділені проєктом «Підтримка природно-заповідних територій в Україні», що фінансується урядом Німеччини через Кредитну установу для Відбудови KfW. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України є бенефіціаром проєкту.

Звертаємо вашу увагу на одну з фотозон, яка знаходиться біля водоспаду Білий Звір, що поряд з Реабілітаційним центром бурих ведмедів. Місцевий художник Леонід Андрійович Беца тут зобразив портрет чарівної хранительки пралісів – мавки, про яку існує наступна легенда.

Давним-давно у підніжжі гори Кам’янка оселилася прекрасна лісова німфа – мавка. Нічого подібного з тими істотами, якими лякають дітей вона не мала. Ця тендітна дівчина була призначена Природою для догляду за пралісами у Карпатських горах. Весною вона пробуджувала дерева від зимового сну, розсаджувала гірські квіти, піклувалася про тварин, спілкувалася з пташками та бджолами, які приносили їй вісті з усього краю.

Щасливе життя було у Карпатах, поки один князь не вирішив збудувати собі палац з могутніх дерев, які ростуть у пралісах. Він відправив своїх слуг з великими сокирами, щоб зрубати найкращі смереки та буки у тій місцині, де їх охороняла мавка. А як відомо життя мавок нерозривно пов’язане з деревами. Як тільки княжі слуги стали кривдити ліс, то життєва сила німфи почала вгасати. Мавка звернулася до своєї покровительки Природи з благанням допомогти їй.  Тоді гора Кам’янка здригнулася і на волю випустила стрімкий потік – Білий Звір, який змітав на своєму шляху непрошених гостей.

Таким чином, праліси було врятовано разом з мавкою, яка продовжує про них піклуватися, а на місці величезного потоку утворився мальовничий водоспад – Білий Звір, що несе своє біле шумовиння до річки Тереблі та готовий покарати своїми водами тих, хто шкодить лісу.

Новини

Збір екочаїв в НПП «Синевир»

Науковий відділ НПП «Синевир» активно працює над збором екочаїв, використовуючи сприятливі кліматичні умови для збирання щедрого урожаю лікарських рослин. Завдяки висококваліфікованій роботі фахівців та відмінним умовам для росту рослин, цього року буде зібрано значну кількість цінних лікарських трав. Серед них: Меліса лікарська (Melissa officinalis) Меліса лікарська, відома своїми заспокійливими властивостями, є основним інгредієнтом багатьох трав’яних […]

  • Без категорії

Науково-дослідна робота НПП «Синевир»

Протягом липня 2024 року на території НПП «Синевир» проводились науково-дослідні роботи на таких об’єктах: – заповідне оліготрофне сфагнове болото «Глуханя» – облік рідкісних та Червонокнижних видів рослин на пробних площадках Негровецького природоохоронного науково-дослідного відділення (ПНДВ). – облік грибів макроміцетів на пробних площадках в буковому насадженні Квасовецького ПНДВ в ялиновому лісі, також в буково-ялицево-ялиновому лісі Остріцького […]

  • Без категорії

40-РІЧЧЯ ВСТАНОВЛЕННЯ СКУЛЬПТУРИ «СИНЬ І ВИР» НА ОЗЕРІ СИНЕВИР

Цього року, Національний природний парк “Синевир” відзначає важливу подію – 40-річчя встановлення знаменитої статуї «Синь і Вир», яка стала одним із символів верховинського мальовничого куточка Карпат. Озеро Синевир, одно із семи чудес України, є однією із головних туристичних атракцій Закарпаття. Його часто називають “Морським оком”, яке оточують вікові смереки і розташоване на висоті 989 метрів […]

  • Без категорії