МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЛІСУ

Щороку 21 березня світ відзначає Міжнародний день лісів — свято, що нагадує про надзвичайну важливість лісових екосистем для життя на Землі. Ліси — це легені планети, вони очищують повітря, регулюють клімат, забезпечують біорізноманіття та є домівкою для багатьох видів тварин і рослин.
Національний природний парк “Синевир” — один із найцінніших природних скарбів України. Його лісові масиви займають понад 90% території парку, а це переважно букові та ялинові насадження, вік яких подекуди перевищує 150 років. Ці ліси не лише створюють мальовничі краєвиди, а й виконують надзвичайно важливу екологічну функцію: вони зберігають водні ресурси, запобігають ерозії ґрунтів і є прихистком для рідкісних видів тварин, таких як бурий ведмідь, рись, глухар, саламандра плямиста і ін.
Загальна площа лісових ділянок України становить 10,4 млн. га в т.ч. вкрита лісовою рослинністю 9,4 млн. га або 15,9 % від загальної площі України та займає 9 – те місце серед Європейських країн.
Серед областей України найбільшу лісистість займає Закарпаття, що складає 676 тис. га або 87,1% від загальної площі області, із них ліси національного природного парку «Синевир» становлять 31407,8 га або 73,5%.
Ліси України зростають від лісостепової до високогірної зони Карпат (до 1600 м.в.н.р.м.), де одним із найважливіших факторів в екологічній рівновазі від степової долинної до високогірної частини Карпат. Важливість лісів з погляду на їх значимість в аспекті водоохоронних, водорегулювальних, ґрунтозахисних, кліматоутворювальних та протиерозійних властивостей не можна переоцінити тому, що вони регулюють водний режим і забезпечують атмосферу киснем, отже мають важливе життєве та господарське значення.
Ліси України сформовані понад 70-ти видами деревних та багатьох кущових і чагарникових порід серед яких домінують: сосна (Pinus sylvestris), дуб (Quercus robur), бук (Fagus sylvatica), ялина (Picea abies), береза (Betula pendula), вільха (Alnus glutinosa), ясен (Fraxinus axсelsior), граб (Carpinus betulus), ялиця (Abies alba). Шпилькові насадження і лісостани займають 43 %, твердолистяні 43 %, а також м’ягколистяні 14 % від загальної вкритої лісом площі. Запас деревини в лісах України оцінюється в межах 2,3 млрд. м³ із середнім запасом на 1 га 235 м³.
В Україні загальна чисельність біоти нараховує понад 70 000 видів, тобто, флори 27000, фауни 45000, серед яких більше 35 % приурочені до лісових екосистем.
Карпати найбільш лісистий регіон та займає 7,4 % території України на якій зосереджено 20% лісів. Лісистість Карпат становить 40,2 %, де зростає майже 70 видів деревних і 110 чагарникових видів. У Карпатах переважають насадження та лісостани із ялини – 41 %, бука – 35 %, дуба – 9 %, ялиці – 4 %, а інші листяні й шпилькові породи займають 6 % від площі всіх лісів.
Лісові регіони Землі становлять всього 4 126 млн. га, а покрита лісом площа – 3 779 млн. га. Ліси називають «легенями планети», вони поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень. Ліс – важлива складова частина біосфери. За підрахунками вчених за один сонячний день 1 га лісу поглинає повітря 120 – 280 кг вуглекислого газу і виділяє 180 – 200 кг. кисню.
Ліси мають велике значення із збереження історично-сформованих природних екосистем, ведення в них моніторингу та прогнозування різних природних явищ і процесів, збереження просторової, видової різноманітності, цілісності природних об’єктів і комплексів, відтворення генетичного фонду живої природи.
Нагадаємо, що в Україні зосереджено найбільші площі пралісів ЮНЕСКО серед 18-ти Європейських країн, які репрезентують найбільш завершені й повні екологічні моделі, де відображено природні процеси, що відбуваються в чистих букових лісостанах за різноманітних природно-кліматичних умов. Це воістину безцінний генофонд бука лісового та ряду інших видів порід.
Сьогоднішня динаміка формування структури Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи» – це створення повної серійної транснаціональної суходільної ділянки із 94-ох кластерних частин Європи, що на сьогодні становлять 127404,04 га з буферною зоною 343399,86 га.
Серед Європейських країн за площею пралісів ЮНЕСКО, Україна займає перше місце – 28985,97 га, а серед областей України – Закарпаття, де найбільша площа пралісів, що складаються із 12-ти кластерних складових частин загальною площею 27635,67 га і буферною зоною 37240,68 га, що перевищує площі окремих країн Європи в т.ч. і букові праліси із чотирьох кластерних частин НПП «Синевир» площею 2865,04 га і буферною зоною 1090,94 га.
Міжнародний день лісу — це ще один привід замислитися над тим, як кожен із нас може долучитися до збереження цього безцінного природного ресурсу.
Бережімо ліс разом, адже ліси — наше спільне природне надбання та запорука здорового майбутнього!

Новини

ШАНОВНІ КРАЯНИ!

Від імені колективу Національного природного парку “Синевир” та від себе особисто, як депутата Закарпатської обласної ради, щиро вітаю вас із визначним державним святом – Днем Конституції України! Цього дня ми відзначаємо прийняття Основного Закону, який став наріжним каменем нашої державності, гарантом прав і свобод кожного громадянина. Конституція – це не просто збірка статей, це наш […]

  • Без категорії

УНІКАЛЬНІ ОРХІДЕЇ СИНЕВИРА

Фахівці наукового відділу Національного природного парку “Синевир” провели важливі флористичні дослідження на околицях села Синевир, що належить до Негровецького ПНДВ, а саме в кварталі №9, виділі №7. Метою досліджень було детальне вивчення видового складу рослинності цієї унікальної території. Під час досліджень було ідентифіковано кілька рідкісних видів рослин, що мають особливе природоохоронне значення. Серед них варто […]

  • Без категорії

ЗАПРОВАДЖЕННЯ МОНІТОРИНГУ ВОДНО-БОЛОТНИХ УГІДЬ МІЖНАРОДНОГО ЗНАЧЕННЯ

В рамках транскордонної програми HUSKROUA VI-A NEXT Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна триває важлива робота із запровадження моніторингу водно-болотних угідь міжнародного значення в Карпатському регіоні. Цей проєкт є значним кроком у збереженні унікальних природних екосистем, що мають ключове значення для біорізноманіття та водного балансу регіону. Одними з ключових учасників проєкту з української сторони є Національний природний парк «Синевир» та […]

  • Без категорії