МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЛІСУ

Щороку 21 березня світ відзначає Міжнародний день лісів — свято, що нагадує про надзвичайну важливість лісових екосистем для життя на Землі. Ліси — це легені планети, вони очищують повітря, регулюють клімат, забезпечують біорізноманіття та є домівкою для багатьох видів тварин і рослин.
Національний природний парк “Синевир” — один із найцінніших природних скарбів України. Його лісові масиви займають понад 90% території парку, а це переважно букові та ялинові насадження, вік яких подекуди перевищує 150 років. Ці ліси не лише створюють мальовничі краєвиди, а й виконують надзвичайно важливу екологічну функцію: вони зберігають водні ресурси, запобігають ерозії ґрунтів і є прихистком для рідкісних видів тварин, таких як бурий ведмідь, рись, глухар, саламандра плямиста і ін.
Загальна площа лісових ділянок України становить 10,4 млн. га в т.ч. вкрита лісовою рослинністю 9,4 млн. га або 15,9 % від загальної площі України та займає 9 – те місце серед Європейських країн.
Серед областей України найбільшу лісистість займає Закарпаття, що складає 676 тис. га або 87,1% від загальної площі області, із них ліси національного природного парку «Синевир» становлять 31407,8 га або 73,5%.
Ліси України зростають від лісостепової до високогірної зони Карпат (до 1600 м.в.н.р.м.), де одним із найважливіших факторів в екологічній рівновазі від степової долинної до високогірної частини Карпат. Важливість лісів з погляду на їх значимість в аспекті водоохоронних, водорегулювальних, ґрунтозахисних, кліматоутворювальних та протиерозійних властивостей не можна переоцінити тому, що вони регулюють водний режим і забезпечують атмосферу киснем, отже мають важливе життєве та господарське значення.
Ліси України сформовані понад 70-ти видами деревних та багатьох кущових і чагарникових порід серед яких домінують: сосна (Pinus sylvestris), дуб (Quercus robur), бук (Fagus sylvatica), ялина (Picea abies), береза (Betula pendula), вільха (Alnus glutinosa), ясен (Fraxinus axсelsior), граб (Carpinus betulus), ялиця (Abies alba). Шпилькові насадження і лісостани займають 43 %, твердолистяні 43 %, а також м’ягколистяні 14 % від загальної вкритої лісом площі. Запас деревини в лісах України оцінюється в межах 2,3 млрд. м³ із середнім запасом на 1 га 235 м³.
В Україні загальна чисельність біоти нараховує понад 70 000 видів, тобто, флори 27000, фауни 45000, серед яких більше 35 % приурочені до лісових екосистем.
Карпати найбільш лісистий регіон та займає 7,4 % території України на якій зосереджено 20% лісів. Лісистість Карпат становить 40,2 %, де зростає майже 70 видів деревних і 110 чагарникових видів. У Карпатах переважають насадження та лісостани із ялини – 41 %, бука – 35 %, дуба – 9 %, ялиці – 4 %, а інші листяні й шпилькові породи займають 6 % від площі всіх лісів.
Лісові регіони Землі становлять всього 4 126 млн. га, а покрита лісом площа – 3 779 млн. га. Ліси називають «легенями планети», вони поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень. Ліс – важлива складова частина біосфери. За підрахунками вчених за один сонячний день 1 га лісу поглинає повітря 120 – 280 кг вуглекислого газу і виділяє 180 – 200 кг. кисню.
Ліси мають велике значення із збереження історично-сформованих природних екосистем, ведення в них моніторингу та прогнозування різних природних явищ і процесів, збереження просторової, видової різноманітності, цілісності природних об’єктів і комплексів, відтворення генетичного фонду живої природи.
Нагадаємо, що в Україні зосереджено найбільші площі пралісів ЮНЕСКО серед 18-ти Європейських країн, які репрезентують найбільш завершені й повні екологічні моделі, де відображено природні процеси, що відбуваються в чистих букових лісостанах за різноманітних природно-кліматичних умов. Це воістину безцінний генофонд бука лісового та ряду інших видів порід.
Сьогоднішня динаміка формування структури Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи» – це створення повної серійної транснаціональної суходільної ділянки із 94-ох кластерних частин Європи, що на сьогодні становлять 127404,04 га з буферною зоною 343399,86 га.
Серед Європейських країн за площею пралісів ЮНЕСКО, Україна займає перше місце – 28985,97 га, а серед областей України – Закарпаття, де найбільша площа пралісів, що складаються із 12-ти кластерних складових частин загальною площею 27635,67 га і буферною зоною 37240,68 га, що перевищує площі окремих країн Європи в т.ч. і букові праліси із чотирьох кластерних частин НПП «Синевир» площею 2865,04 га і буферною зоною 1090,94 га.
Міжнародний день лісу — це ще один привід замислитися над тим, як кожен із нас може долучитися до збереження цього безцінного природного ресурсу.
Бережімо ліс разом, адже ліси — наше спільне природне надбання та запорука здорового майбутнього!

Новини

ВІДНОВЛЕННЯ ТА РОЗШИРЕННЯ ПЗФ, ЗАЛУЧЕННЯ МІЖНАРОДНОЇ ДОПОГИ ТА РЕФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ

Ці питання обговорювали під час фестивалю «ПаркФест: там, де говорить природа», що відбувся в державному «Межигір’ї» з нагоди Дня працівника природно-заповідної справи. У заході взяли участь Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, Міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов, голова Київської обласної державної адміністрації Микола Калашник, голова Комітету Верховної Ради України з питань […]

  • Без категорії

МІНІСТР ЗАХИСТУ ДОВКІЛЛЯ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ СВІТЛАНА ГРИНЧУК ПРИВІТАЛА ПРАЦІВНИКІВ ПЗФ ЗІ СВЯТОМ

Люди українського природно-заповідного фонду — це велика родина у майже 5000 працівників. І цю родину, як і кожну іншу в Україні, не оминула війна. 184 працівники сьогодні захищають державу в лавах Збройних Сил України, 13 наших колег віддали життя в цій боротьбі. У цій родині також багато тих, хто волонтерить, допомагає військовим у вільний від […]

  • Без категорії

ШАНОВНІ КОЛЕГИ ТА ДОРОГІ ДРУЗІ!

Щиро вітаю вас з нашим професійним святом – Днем працівників природно-заповідної справи! Це свято є нагодою відзначити самовіддану працю та безмежну відданість кожного з вас спільній справі – збереженню унікальних природних скарбів нашої країни. Ми, працівники Національного природного парку “Синевир”, щодня стоїмо на варті природи, оберігаючи величні ліси, кришталево чисті води, багатство флори та фауни […]

  • Без категорії