МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ШАНУВАННЯ КАЖАНІВ

Щороку 17 квітня світ відзначає Міжнародний день шанування кажанів (International Bat Appreciation Day). Цей день започаткувала Міжнародна організація охорони рукокрилих з метою привернути увагу до унікальних ссавців, які, попри свій потаємний спосіб життя, відіграють ключову роль у збереженні екологічної рівноваги на планеті.
Кажани — одні з найменш вивчених ссавців у світі. Вони ведуть нічний спосіб життя, мешкають у печерах, дуплах дерев, старих будівлях, тому залишаються малопомітними для людей. У світі нині відомо близько 900 видів кажанів, і це число постійно змінюється завдяки новим науковим відкриттям.
Ці створіння єдині серед ссавців, які здатні до тривалого активного польоту. Кажани належать до родин підковоносових та лиликових, і мають унікальну анатомічну будову крила, яке водночас є видозміненими передніми кінцівками. Завдяки ехолокації — здатності “бачити” за допомогою звуків — вони чудово орієнтуються у темряві та вправно полюють на комах. За добу можуть з’їдати комах до 1/2 -2/3 своєї ваги, що приносить чималу користь навколишньому середовищу.
В Україні на сьогодні зафіксовано 27 видів кажанів, з яких 24 можна зустріти в Українських Карпатах. Ці види є частиною складних природних екосистем, де вони виконують роль природних регуляторів чисельності комах, зокрема шкідників сільського господарства та переносників хвороб.
На території Національного природного парку «Синевир» налічується всього 20 видів – підковики (2), нічниці 8, кажани (2), вечірниці (2), лилики (1), вухань (2), нетопир (2) та широковух (1).
У період розмноження більшість кажанів переміщаються з холодних печер до теплих приміщень, де самки формують виключно жіночі виводкові колонії. Паруються переважно осінню, зародок розвивається лише навесні з настанням тепла.
В одній печері, завбільшки в одну кімнату, можуть зимувати кількасот різних видів кажанів, а в одному дуплі дерева може розміщатися виводкова колонія з кількох десятків кажанів.
На жаль, кажани нині перебувають під загрозою зникнення через знищення природних місць їхнього існування, зміну клімату, використання пестицидів та негативне ставлення з боку людей. Багато видів занесені до Червоної книги України та перебувають під охороною міжнародних природоохоронних угод, зокрема Угоди про збереження популяцій європейських видів рукокрилих.
Міжнародний день шанування кажанів — це нагода дізнатись більше про цих надзвичайних істот, зруйнувати поширені міфи та стереотипи, і зрозуміти: кажани не страшні — вони вразливі, корисні та потребують нашої уваги й захисту.

Новини

Сьогодні, 22 квітня, ми вкотре відзначаємо Всесвітній день Землі. У цей непростий час для України, коли наша земля потерпає від війни, особливо гостро відчувається цінність кожного клаптика рідної природи. Згадайте про безмежні степи, величні Карпати, блакитні озера – всю ту неймовірну красу, яку ми маємо оберігати в Україні Якою ми бачимо нашу Землю через 10, […]

  • Без категорії

ШАНОВНІ КРАЯНИ!

Четвертий рік поспіль, ми зустрічаємо Великдень у непростий час — під звуки тривог, у боротьбі за свободу, гідність і мир. Та попри всі випробування, це свято залишається символом надії, оновлення та незламності духу. Світле Христове Воскресіння нагадує нам про силу віри, про важливість підтримки одне одного, про те, що життя й добро завжди перемагають темряву. […]

  • Без категорії

“КОЖЕН ПОДИХ – ДАР ПРИРОДИ»

У рамках екоосвітньої діяльності фахівці Національного природного парку “Синевир” провели пізнавальний та захоплюючий екоурок для учнів 1–5 класів Вільшанської гімназії. Захід відбувся під символічною весняною назвою – “Кожен подих – дар природи”. Мета уроку – поглибити знання дітей про рослинний і тваринний світ нацпарку, значення природи в житті людини, розвинути у них бережливе ставлення до […]

  • Без категорії