Як ми зберігаємо природу

Консерваторська та захисно-екологічна – це основні функції Національного природного парку.

Консерваторська, або рятувальна, полягає в тому, щоби шляхом заповідання зберегти в природних умовах весь генофонд рослинного і тваринного світу і, в першу чергу, рідкісні, реліктові та ендемічні види, їх угруповання і біотопи.

Захисно-екологічна функція покликана охороняти біологічне розмаїття, особливо рослинного покриву, сприяти підтриманню екологічної рівноваги.

Тому перш за все варто згадати про дуже цінну ділянку відповідальності парку – це боротьба із незаконними рубками лісу.

За останні 10 років, порівняно із кінцем 90-х та початком двохтисячних, на території парку таке явище звелось до мінімуму. Якщо в буремні 1990-ті роки незаконні рубки досягали 500-650 куб. м за рік, то в останні роки обсяг незаконних рубок не перевищує 20-35 куб. м за рік.

У межах Національного природного парку «Синевир» проживає близько 20 тисяч жителів і нараховується близько 6 тисяч дворогосподарств. У цьому регіоні немає газопостачання, тож люди опалюють свої домівки здебільшого дровами. Їх надає людям парк – деревину заготовляють внаслідок санітарних вирубок. А запобігає незаконним рубкам державна служба охорони.

Не лише запобігання вирубок, але й насадження нових лісів – ще одне з ключових завдань фахівців Національного парку. Для цього на площі одного гектара на території Синевирського природоохоронного науково-дослідного відділення діє лісовий розсадник. Тут вирощують сіянці дерев лісовоутворюючих порід: ялини звичайної, ялиці білої, бука лісового, клена-явора, ясена звичайного тощо. За потреби також можуть проводить додаткову викопку з-під пологу лісу, де саджанці насіюються самі.

Від заснування Національного парку і до сьогодні тут закладено понад 2500 гектрів лісових насаджень та проведено сприяння природному поновленню, де є благонадійний підріст на площі близько 1500 гектарів.

Щодня працівники служби державної охорони парку патрулюють місцевість щодо дотримання режиму території, охороняють природні екосистеми від вандалізму та порушень природоохоронного законодавства, в тому числі браконьєрства.

Також спостерігають за зимівлею диких тварин, розставляємо годівнички для диких тварин на холодну пору року. Окрема віха – це облік тварин. Завдяки даним, отриманим внаслідок картування їхніх слідів, працівники парку розробляють заходів з охорони, підгодівлі тварин, та використовують їх для наукової роботи.

Наші співробітники працюють над вивченням абіотичних умов парку; флори і рослинності; фауни і тваринного світу; біотопів, як середовища проживання біорізноманіття; впливу антропогенних чинників на природні екосистеми; трансформації природних екосистем.

Зокрема, за останні роки вдалось частково інвентаризувати біорізноманіття парку, виділити його созологічний статус та проаналізувати, окреслити рідкісні об’єкти і біотопи. Перш за все йдеться про букові праліси, які займають понад 2860 гектарів парку. Також виділено старовікові та природні ліси. Всі ці дані будуть використанні в розробці функціональної оптимізації територіальної структури НПП «Синевир».

У межах своєї компетенції науковці парку проводять велику роботу з виконання міжнародних угод і конвенцій, ратифікованих Україною, зокрема, щодо реалізації Карпатської, Рамсарської, Бернської та інших конвенцій.

Залучаючи молодь і місцевих жителів, працівники парку постійно організовують різноманітні екологічні акції: «День довкілля», «Година Землі», «Приноси батарейки – рятуй життя», «Первоцвіт», «Подбай про птахів», «Збережи ялинку», «До чистих джерел» тощо. Таким чином привертають увагу людей до важливості охорони довкілля.

Та однією із найбільших екологічних проблем “Синевиру” сьогодні – це відсутність сміттєзвалища і підприємств зі збору сміття та його утилізації. Не говорячи вже про переробку відходів. Така ситуація призводить до засмічення території парку, особливо річок, їх берегів та придорожніх смуг.

Сьогодні парк докладає максимум зусиль до вирішення цієї проблеми. Зокрема, збирають на віддають на переробку відпрацьовані батарейки. Регулярно проводять акції з прибирання берегів річок. А у рамках нового проекту в парку встановлять контейнери для збору вторинної сировини – пластику та скла, які віддаватимуть на переробку.