НПП «СИНЕВИР» – ПЕРЕМОЖЕЦЬ КОНКУРСУ МІЖНАРОДНИХ ПРОЄКТІВ У РАМКАХ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ПРОГРАМИ INTERREG VI-A NEXT УГОРЩИНА – СЛОВАЧЧИНА – РУМУНІЯ – УКРАЇНА

Національний природний парк «Синевир» протягом двох років буде реалізовувати міжнародний проєкт під назвою «Запровадження моніторингу водно-болотних угідь міжнародного значення в Карпатському регіоні» (WeVaRe). Партнерами проєкту є: Ужгородський національний університет, словацький національний природний парк «Полоніни», Інститут високогірної біології Жилінського університету, румунський національний природний парк «Марамурешські гори» та Технічний університет Клуж-Напока.
Проєкт спрямований на системний аналіз явищ деградації водно-болотних угідь міжнародного значення, що розташовані на природоохоронних територіях у транскордонному регіоні України, Румунії та Словаччини. Одним із ключових аспектів дослідження є вивчення екологічного стану озера Синевир, змін його водного режиму, складу флори і фауни, а також впливу антропогенних факторів.
Озеро Синевир є одним із найбільш загадкових природних утворень в Україні, розташоване в Національному природному парку «Синевир». Воно знаходиться на висоті 989 метрів над рівнем моря, має площу водного дзеркала до 7,7 га, а його найбільша глибина сягає 24 метрів. Озеро вважається одним із найкрасивіших і наймістичніших куточків Карпат, а його історичне походження овіяне легендами та загадками.
Синевир – це не просто водойма, а справжній природний шедевр, сповнений краси та загадковості. Його історія поєднує у собі як наукові пояснення, так і романтичні легенди, які приваблюють туристів з усього світу. Відвідати це місце – означає відчути дух Карпат, зануритися в атмосферу природи та містичних таємниць.
З наукової точки зору, Синевир утворився внаслідок тектонічних процесів приблизно 10 тисяч років тому. Землетруси та зсуви порід спричинили утворення природної загати, що перегородила русло гірських потоків, утворивши це неймовірне озеро. Його води поповнюються за рахунок атмосферних опадів та підземних джерел, а стік практично відсутній, що робить його екосистему унікальною.
Основною метою проєкту є створення сучасної системи моніторингу водно-болотних угідь, що базується на інноваційних технологіях і передових наукових практиках. Це дозволить більш детально та об’єктивно оцінювати екологічний стан озера, змінюваність його водного балансу, флори та фауни, а також прогнозувати можливі загрози для екосистеми.
Науковці планують застосовувати новітні методи дослідження, включаючи дистанційне зондування, геоінформаційні системи (ГІС), а також сучасні хімічні та біологічні аналізи. Встановлення сучасних метеостанції та гідропоста на Синевирському озері, дозволить оперативно отримувати показники стану водно-болотного угіддя та обмінюватися ними на міжнародному рівні в Карпатському регіоні. Очікується, що результати проєкту стануть важливою основою для подальших природоохоронних заходів і стратегії збереження унікального біорізноманіття НПП “Синевир”.
Співпраця між НПП “Синевир” та УжНУ є важливим кроком у розвитку екологічної науки в регіоні, що сприятиме підвищенню рівня моніторингу природних процесів та забезпеченню сталого розвитку природоохоронної діяльності в Україні.
Також проєкт має на меті налагодити більш тісну міжнародну співпрацю в рамках природоохоронних ініціатив. Проєкт WeVaRe буде сприяти взаємодії та обміну досвідом між фахівцями України, Румунії та Словаччини, що дозволить краще розуміти тенденції змін у водно-болотних екосистемах регіону.
Дослідження, які проводитимуться в рамках проєкту, стануть вагомим кроком на шляху до збереження екологічної рівноваги та сталого розвитку природоохоронних територій Карпатського регіону.

Новини

ДІТИ УЖГОРОДЩИНИ ВРЯТУВАЛИ БОРИВІТРА ЗВИЧАЙНОГО

Історія небайдужості Нещодавній випадок на Закарпатті вкотре доводить, що турбота про природу починається з малих вчинків та великих сердець. Діти Ужгородщини, виявивши пораненого птаха поблизу залізничного полотна в районі села Розівка, не залишилися байдужими та звернулися по допомогу до представника державного екологічного нагляду (контролю) лісів та рослинного світу – державного інспектора з охорони навколишнього природного […]

  • Без категорії

ЛІТНЄ ФЛОРИСТЕ РОЗМАЇТТЯ НПП «СИНЕВИР»

Рослинний світ національного природного парку «Синевир» різноманітний та неповторний. На його території нараховується понад 950 видів судинних рослин. Це разом взяті дерева, кущі і чагарники. Самий цікавий період у житті рослин це цвітіння, яке привертає до себе велику увагу людей, а особливо науковців. Різноманітність форм, багатство фарб та ароматів зробили квіти важливим атрибутом людського буття. […]

  • Без категорії

У НПП «СИНЕВИР» РОЗПОЧАВСЯ СЕЗОН ПОЛЬОВИХ НАУКОВИХ ПРАКТИК

Національний природний парк «Синевир», традиційно відкриває свої двері для студентів природничих факультетів українських вищих навчальних закладів. Цього року сезон польових наукових практик розпочався з візиту студентів 1-2 курсів географічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Молоді дослідники прибули під керівництвом досвідчених наставників – доцента, кандидата географічних наук Мирослава Проскурняка та доцента, кандидата географічних наук […]

  • Без категорії