ОПТИМІЗАЦІЯ ФУНКЦІОНАЛЬНОГО ЗОНУВАННЯ ТЕРИТОРІЇ НПП «СИНЕВИР»

Завершується розроблення третього «Проекту організації території Національного природного парку «Синевир», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об’єктів» в рамках виконання Українсько-Карпатської програми за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Україна-Німеччина), який розпочато у 2023 році.

У розроблення даного проекту включаються  виконання комплексу робіт, щодо охорони і збереження природних екосистем та їх загального видового біорізноманіття, систематизація матеріалів наукових досліджень про біотичне, абіотичне середовище, раритетні комплекси та об’єкти  і їх різноманіття в межах його території, особливостей історико-культурних, туристично-рекреаційних і соціально-економічних характеристик. Визначення цілей і завдань для функціонування НПП «Синевир», стратегічний план розвитку і господарської діяльності, науково обгрунтованих заходів, які передбачено здійснити в короткостроковий 5-ти та довгостроковий 10-ти річні періоди.

Вже сьогодні запропонована система оптимізації функціонального зонування території парку, яка буде враховувати регіональні, національні та міжнародні вимоги, созологічний статус природних комплексів і об’єктів, а в них рослинний та тваринний світ.

Цілком зрозуміло, що для заповідання необхідно виділити особливо цінні об’єкти – еталони, тобто, ділянки незайманої дикої природи з  широким спектром екологічних умов. Такими еталонами і є заповідні території, ділянки, урочища з незайманою дикою природою, які справедливо називають золотим фондом природи.

Під заповідністю розуміють повну незайманість об’єкта або території, вилучення їх з усіх видів користування крім наукових досліджень. Заповідання полягає перш за все у збереженні незайманого стану типових для даного регіону екосистем і їх компонентів. Відповідні умови дають можливість зберегти цінні в науковому, природоохоронному відношенні еталони природних комплексів, визначити ступінь антропогенного впливу на компоненти рослинного і тваринного світу, намітити необхідні заходи для збереження екологічної рівноваги природних екосистем, а особливо в лісових, водних, лучних біомах.

Фахівцями парку запропоновано в паперовому варіанті відповідно до камеральних робіт розподіл площ на функціональні зони від загальної площі 43081,8 га в такому порядку:

  • заповідна зона – 8639,71 га – 20,05%;
  • зона регульованої рекреації – 21550,39 га – 50,02%;
  • зона стаціонарної рекреації – 55,04га – 0,14%;
  • господарська зона – 12826,66 га – 29,79%.

Таким чином площа заповідної зони збільшується на 2224,91га порівняно із існуючою заповідністю 6414,8 га. Водночас, переглянуто площі інших функціональних зон, де здійснюється природоохоронна діяльність щодо збереження унікальних комплексів живої і неживої природи, враховуючи їх зміни під впливом антропогенних та біотичних чинників.

Новини

ШАНОВНІ КРАЯНИ!

Від імені колективу Національного природного парку “Синевир” та від себе особисто, як депутата Закарпатської обласної ради, щиро вітаю вас із визначним державним святом – Днем Конституції України! Цього дня ми відзначаємо прийняття Основного Закону, який став наріжним каменем нашої державності, гарантом прав і свобод кожного громадянина. Конституція – це не просто збірка статей, це наш […]

  • Без категорії

УНІКАЛЬНІ ОРХІДЕЇ СИНЕВИРА

Фахівці наукового відділу Національного природного парку “Синевир” провели важливі флористичні дослідження на околицях села Синевир, що належить до Негровецького ПНДВ, а саме в кварталі №9, виділі №7. Метою досліджень було детальне вивчення видового складу рослинності цієї унікальної території. Під час досліджень було ідентифіковано кілька рідкісних видів рослин, що мають особливе природоохоронне значення. Серед них варто […]

  • Без категорії