Завершується розроблення третього «Проекту організації території Національного природного парку «Синевир», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об’єктів» в рамках виконання Українсько-Карпатської програми за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Україна-Німеччина), який розпочато у 2023 році.
У розроблення даного проекту включаються виконання комплексу робіт, щодо охорони і збереження природних екосистем та їх загального видового біорізноманіття, систематизація матеріалів наукових досліджень про біотичне, абіотичне середовище, раритетні комплекси та об’єкти і їх різноманіття в межах його території, особливостей історико-культурних, туристично-рекреаційних і соціально-економічних характеристик. Визначення цілей і завдань для функціонування НПП «Синевир», стратегічний план розвитку і господарської діяльності, науково обгрунтованих заходів, які передбачено здійснити в короткостроковий 5-ти та довгостроковий 10-ти річні періоди.
Вже сьогодні запропонована система оптимізації функціонального зонування території парку, яка буде враховувати регіональні, національні та міжнародні вимоги, созологічний статус природних комплексів і об’єктів, а в них рослинний та тваринний світ.
Цілком зрозуміло, що для заповідання необхідно виділити особливо цінні об’єкти – еталони, тобто, ділянки незайманої дикої природи з широким спектром екологічних умов. Такими еталонами і є заповідні території, ділянки, урочища з незайманою дикою природою, які справедливо називають золотим фондом природи.
Під заповідністю розуміють повну незайманість об’єкта або території, вилучення їх з усіх видів користування крім наукових досліджень. Заповідання полягає перш за все у збереженні незайманого стану типових для даного регіону екосистем і їх компонентів. Відповідні умови дають можливість зберегти цінні в науковому, природоохоронному відношенні еталони природних комплексів, визначити ступінь антропогенного впливу на компоненти рослинного і тваринного світу, намітити необхідні заходи для збереження екологічної рівноваги природних екосистем, а особливо в лісових, водних, лучних біомах.
Фахівцями парку запропоновано в паперовому варіанті відповідно до камеральних робіт розподіл площ на функціональні зони від загальної площі 43081,8 га в такому порядку:
- заповідна зона – 8639,71 га – 20,05%;
- зона регульованої рекреації – 21550,39 га – 50,02%;
- зона стаціонарної рекреації – 55,04га – 0,14%;
- господарська зона – 12826,66 га – 29,79%.
Таким чином площа заповідної зони збільшується на 2224,91га порівняно із існуючою заповідністю 6414,8 га. Водночас, переглянуто площі інших функціональних зон, де здійснюється природоохоронна діяльність щодо збереження унікальних комплексів живої і неживої природи, враховуючи їх зміни під впливом антропогенних та біотичних чинників.