ОПТИМІЗАЦІЯ ФУНКЦІОНАЛЬНОГО ЗОНУВАННЯ ТЕРИТОРІЇ НПП «СИНЕВИР»

Завершується розроблення третього «Проекту організації території Національного природного парку «Синевир», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об’єктів» в рамках виконання Українсько-Карпатської програми за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Україна-Німеччина), який розпочато у 2023 році.

У розроблення даного проекту включаються  виконання комплексу робіт, щодо охорони і збереження природних екосистем та їх загального видового біорізноманіття, систематизація матеріалів наукових досліджень про біотичне, абіотичне середовище, раритетні комплекси та об’єкти  і їх різноманіття в межах його території, особливостей історико-культурних, туристично-рекреаційних і соціально-економічних характеристик. Визначення цілей і завдань для функціонування НПП «Синевир», стратегічний план розвитку і господарської діяльності, науково обгрунтованих заходів, які передбачено здійснити в короткостроковий 5-ти та довгостроковий 10-ти річні періоди.

Вже сьогодні запропонована система оптимізації функціонального зонування території парку, яка буде враховувати регіональні, національні та міжнародні вимоги, созологічний статус природних комплексів і об’єктів, а в них рослинний та тваринний світ.

Цілком зрозуміло, що для заповідання необхідно виділити особливо цінні об’єкти – еталони, тобто, ділянки незайманої дикої природи з  широким спектром екологічних умов. Такими еталонами і є заповідні території, ділянки, урочища з незайманою дикою природою, які справедливо називають золотим фондом природи.

Під заповідністю розуміють повну незайманість об’єкта або території, вилучення їх з усіх видів користування крім наукових досліджень. Заповідання полягає перш за все у збереженні незайманого стану типових для даного регіону екосистем і їх компонентів. Відповідні умови дають можливість зберегти цінні в науковому, природоохоронному відношенні еталони природних комплексів, визначити ступінь антропогенного впливу на компоненти рослинного і тваринного світу, намітити необхідні заходи для збереження екологічної рівноваги природних екосистем, а особливо в лісових, водних, лучних біомах.

Фахівцями парку запропоновано в паперовому варіанті відповідно до камеральних робіт розподіл площ на функціональні зони від загальної площі 43081,8 га в такому порядку:

  • заповідна зона – 8639,71 га – 20,05%;
  • зона регульованої рекреації – 21550,39 га – 50,02%;
  • зона стаціонарної рекреації – 55,04га – 0,14%;
  • господарська зона – 12826,66 га – 29,79%.

Таким чином площа заповідної зони збільшується на 2224,91га порівняно із існуючою заповідністю 6414,8 га. Водночас, переглянуто площі інших функціональних зон, де здійснюється природоохоронна діяльність щодо збереження унікальних комплексів живої і неживої природи, враховуючи їх зміни під впливом антропогенних та біотичних чинників.

Новини

ПРОВЕДЕНО НАУКОВО-ДОСЛІДНІ РОБОТИ

31 травня 2024 року на озері Синевир виконувались науково-дослідні роботи, де взяли участь декан географічного факультету УжНУ, к.т.н. доцент кафедри геодезії землеустрою та геоінформатики Іван Калинич, заступник декана викладач кафедри геодезії, землеустрою та геоінформатики Вадим Луцьо, та студент по спеціальності «Геодезія та землеустрій» Емільян Бабинець. Від НПП «Синевир» у виконанні робіт взяв участь начальник наукового […]

  • Без категорії

НПП “СИНЕВИР” ПРОВОДИТЬ БУДІВЕЛЬНІ РОБОТИ ДЛЯ ПОКРАЩЕННЯ ІНФРАСТРУКТУРИ ПАРКУ

Національний природний парк “Синевир» активно здійснює будівельні роботи для покращення інфраструктури парку. Ці заходи спрямовані на підвищення комфорту та безпеки відвідувачів, а також на збереження унікальних природних ресурсів. Однією з головних задач є ремонт проїзних мостів через річки та потічки. Ці мости є критично важливими для забезпечення доступу до різних частин парку, як для відвідувачів […]

  • Без категорії

СПІВПРАЦЯ З УжНУ ВІДКРИВАЄ НОВІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ МАЙБУТНІХ ВЧИТЕЛІВ ГЕОГРАФІЇ

Майбутні вчителі географії з Ужгородського національного університету (УжНУ) отримали унікальну можливість відкрити для себе красу та природні багатства Національного природного парку “Синевир”. Завдяки тісній співпраці нацпарку з відомим університетом, яка триває понад десятиріччя, адміністрація установи завжди сприяє студентам та їх наставникам у організації перебування та проведення екскурсій по цікавих туристичних об’єктах парку. Щораз такі подорожі […]

  • Без категорії