ОПТИМІЗАЦІЯ ФУНКЦІОНАЛЬНОГО ЗОНУВАННЯ ТЕРИТОРІЇ НПП «СИНЕВИР»

Завершується розроблення третього «Проекту організації території Національного природного парку «Синевир», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об’єктів» в рамках виконання Українсько-Карпатської програми за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Україна-Німеччина), який розпочато у 2023 році.

У розроблення даного проекту включаються  виконання комплексу робіт, щодо охорони і збереження природних екосистем та їх загального видового біорізноманіття, систематизація матеріалів наукових досліджень про біотичне, абіотичне середовище, раритетні комплекси та об’єкти  і їх різноманіття в межах його території, особливостей історико-культурних, туристично-рекреаційних і соціально-економічних характеристик. Визначення цілей і завдань для функціонування НПП «Синевир», стратегічний план розвитку і господарської діяльності, науково обгрунтованих заходів, які передбачено здійснити в короткостроковий 5-ти та довгостроковий 10-ти річні періоди.

Вже сьогодні запропонована система оптимізації функціонального зонування території парку, яка буде враховувати регіональні, національні та міжнародні вимоги, созологічний статус природних комплексів і об’єктів, а в них рослинний та тваринний світ.

Цілком зрозуміло, що для заповідання необхідно виділити особливо цінні об’єкти – еталони, тобто, ділянки незайманої дикої природи з  широким спектром екологічних умов. Такими еталонами і є заповідні території, ділянки, урочища з незайманою дикою природою, які справедливо називають золотим фондом природи.

Під заповідністю розуміють повну незайманість об’єкта або території, вилучення їх з усіх видів користування крім наукових досліджень. Заповідання полягає перш за все у збереженні незайманого стану типових для даного регіону екосистем і їх компонентів. Відповідні умови дають можливість зберегти цінні в науковому, природоохоронному відношенні еталони природних комплексів, визначити ступінь антропогенного впливу на компоненти рослинного і тваринного світу, намітити необхідні заходи для збереження екологічної рівноваги природних екосистем, а особливо в лісових, водних, лучних біомах.

Фахівцями парку запропоновано в паперовому варіанті відповідно до камеральних робіт розподіл площ на функціональні зони від загальної площі 43081,8 га в такому порядку:

  • заповідна зона – 8639,71 га – 20,05%;
  • зона регульованої рекреації – 21550,39 га – 50,02%;
  • зона стаціонарної рекреації – 55,04га – 0,14%;
  • господарська зона – 12826,66 га – 29,79%.

Таким чином площа заповідної зони збільшується на 2224,91га порівняно із існуючою заповідністю 6414,8 га. Водночас, переглянуто площі інших функціональних зон, де здійснюється природоохоронна діяльність щодо збереження унікальних комплексів живої і неживої природи, враховуючи їх зміни під впливом антропогенних та біотичних чинників.

Новини

Збір екочаїв в НПП «Синевир»

Науковий відділ НПП «Синевир» активно працює над збором екочаїв, використовуючи сприятливі кліматичні умови для збирання щедрого урожаю лікарських рослин. Завдяки висококваліфікованій роботі фахівців та відмінним умовам для росту рослин, цього року буде зібрано значну кількість цінних лікарських трав. Серед них: Меліса лікарська (Melissa officinalis) Меліса лікарська, відома своїми заспокійливими властивостями, є основним інгредієнтом багатьох трав’яних […]

  • Без категорії

Науково-дослідна робота НПП «Синевир»

Протягом липня 2024 року на території НПП «Синевир» проводились науково-дослідні роботи на таких об’єктах: – заповідне оліготрофне сфагнове болото «Глуханя» – облік рідкісних та Червонокнижних видів рослин на пробних площадках Негровецького природоохоронного науково-дослідного відділення (ПНДВ). – облік грибів макроміцетів на пробних площадках в буковому насадженні Квасовецького ПНДВ в ялиновому лісі, також в буково-ялицево-ялиновому лісі Остріцького […]

  • Без категорії

40-РІЧЧЯ ВСТАНОВЛЕННЯ СКУЛЬПТУРИ «СИНЬ І ВИР» НА ОЗЕРІ СИНЕВИР

Цього року, Національний природний парк “Синевир” відзначає важливу подію – 40-річчя встановлення знаменитої статуї «Синь і Вир», яка стала одним із символів верховинського мальовничого куточка Карпат. Озеро Синевир, одно із семи чудес України, є однією із головних туристичних атракцій Закарпаття. Його часто називають “Морським оком”, яке оточують вікові смереки і розташоване на висоті 989 метрів […]

  • Без категорії