Науково-технічна рада Національного природного парку “Синевир” стала важливою подією для обговорення досягнень та перспектив розвитку природоохоронної діяльності гірського краю. Відкриття засідання ознаменувалося доповіддю директора парку — Миколи Дербака, яка привернула значну увагу присутніх.
Микола Дербак розпочав свій виступ із привітання колег та запрошених з нагоди Дня заснування Національного природного парку «Синевир» – 36 років невтомної праці, відданості та любові до природи. Зупинив свою увагу на пройденому шляху становлення та розвитку природоохоронної установи. Висловив щиру вдячність, як попередникам так і нинішнім працівникам, за відданість своїй справі, багаторічну працю, ініціативність та сумлінність. Побажав кожному міцного здоров’я, родинного тепла, нових звершень та миру. Подякував за підтримку та спільну роботу задля збереження та примноження унікальної природи нашого краю.
Підсумовуючи пройдений рік, Микола Юрійович провів аналіз основних здобутків парку за пройдений 2024 рік. Зокрема, було підкреслено успішне виконання програм із збереження рідкісних видів флори та фауни, включаючи низку досліджень, спрямованих на моніторинг екосистеми парку, реалізацію міжнародних проектів тощо. Завдяки цим зусиллям було виявлено збільшення популяцій окремих видів, що перебувають під загрозою зникнення.
Одним із ключових аспектів доповіді стала тема сталого розвитку території парку. Микола Дербак наголосив на важливості екологічного туризму як засобу гармонійного поєднання економічного розвитку та охорони природи. У цьому контексті директор відзначив розширення туристичної інфраструктури – відкриття нових еколого-просвітницьких стежок, створення та облаштування реабілітаційних центрів для тварин, зон відпочинку та інформаційних пунктів. Він підкреслив, що ці заходи здійснювалися з мінімальним впливом на природне середовище.
Враховуючи те, що НПП «Синевир», як державна установа, є платником багатьох податків і зборів, частина з них наповнює державний бюджет, а частина – місцевий.
Найбільші з них – податок на додану вартість, земельний податок, єдиний соціальний внесок, податок з доходів фізичних осіб, військовий збір, екологічний та туристичний збори.
За минулий рік до місцевих бюджетів двох територіальних громад – Синевирської та Колочавської вже надійшли сплачені НПП «Синевир» вищеперераховані податки та збори на загальну суму 24 млн. 480 тис. грн.
Зокрема, до місцевого бюджету Синевирської ОТГ перераховано 13 млн. 92 тис. грн.
(Для порівняння у 2022 і 2023 роках, таких же податків було сплачено до сільради на загальну суму 16 млн. 962 тис. грн.).
Натомість до місцевого бюджету Колочавської ОТГ перераховано 11 млн. 388 тис. грн.
(Для порівняння у 2022 і 2023 роках, таких же податків було сплачено до сільради на загальну суму 16 млн. 595 тис. грн.).
Директор наголосив, що перераховані податки та збори, які сплачуються парком, потужно сприяють забезпеченню місцевих бюджетів сільрад необхідними коштами для відбудови та поновлення інфраструктури, забезпечення освіти, медичних послуг та інших важливих сфер.
Сподівається, що ці отримані ними кошти є вагомим внеском у розвиток місцевих громад, особливо в умовах воєнного конфлікту, коли фінансові ресурси стають вкрай потрібними.
У доповіді також було окреслено виклики, з якими стикається парк. Серед основних — воєнний стан у країні, кліматичні зміни, недостатнє фінансування природоохоронних заходів та ін. Також директор закликав до ще більш активної участі в міжнародних проектах, співпраці між науковими установами, громадськими організаціями та органами місцевої влади.
На завершення виступу очільник парку висловив вдячність усім працівникам НПП “Синевир” за їхню самовіддану працю, а також партнерам, які сприяють розвитку парку.
Доповідь Миколи Дербака задала конструктивний тон для подальших обговорень у рамках засідання Науково-технічної ради, підкресливши важливість синергії зусиль для досягнення спільної мети — збереження та примноження природного багатства України.
Наступним розглядом питання порядку денного став звіт начальника відділу науки Юрія Тюха, який доповів про виконання науково-дослідних робіт та науково-технічних заходів за 2024 рік.
Йшлося про комплекс заходів, спрямованих на збереження, вивчення та відновлення унікальних екосистем парку. Даний звіт відображав основні результати виконаних науково-дослідних робіт та науково-технічних заходів.
Впродовж року науковий відділ НПП “Синевир” працював за такими основними напрямами як: моніторинг біорізноманіття, дослідження та спостереження біорізноманіття, інвентаризація флори та фауни на території парку та ін. Відбувалося вивчення популяцій рідкісних та зникаючих видів, здійснювалися регулярні спостереження за змінами у стані біоценозів під впливом кліматичних факторів, проводилися дослідження щодо стану лісових екосистем, збереження боліт та інших унікальних екосистем.
У рамках моніторингу біорізноманіття було виявлено декілька (ряд) представників тваринного світу, що раніше не реєструвалися на території парку. Зокрема, підтверджено стабільність популяції бурого ведмедя та рисі євразійської. Водночас виявлено скорочення чисельності певних видів амфібій, що потребує додаткових заходів з охорони.
Результати наукових спостережень за 2024 рік демонструють ефективність заходів зі збереження природи на території НПП “Синевир”. Водночас наголошено на необхідності посилити моніторинг окремих екосистем та залучити додаткові ресурси для здійснення досліджень із застосуванням сучасних технологій у моніторингу природних процесів і вивчення та встановлення причин.
На завершення доповіді Юрій Юрійович висловив подяку всім партнерам та волонтерам, які долучилися до реалізації природоохоронних програм у 2024 році.
Черговим інформуванням присутніх став підсумковий звіт начальника відділу еколого-освітньої роботи НПП “Синевир” Миколи Куруца, який доповів про ключові досягнення в реалізації запланованих екозаходів, спрямованих на популяризацію природоохоронної установи, підвищення рівня екологічної свідомості та збереження унікальної природи парку.
Микола Михайлович у своєму виступі наголосив, що завдяки спільним зусиллям команди парку, тісної взаємодії працівників підпорядкованих підрозділів та начальників ПНДВ, а також підтримці педагогів навчально-освітніх закладів територіальних громад, вдалося реалізувати низку завдань, що стояли перед фахівцями відділу. Це насамперед: екологічна просвіта серед дітей та молоді, включаючи уроки, екскурсії, конкурси та майстер-класи в яких взяло участь понад 2000 дітей та підлітків. Впродовж звітного року проведено понад три десятка екоосвітніх заходів, сотні зустрічей та екскурсій по цікавих локаціях парку під час яких формували для підростаючого покоління екоорієнтовані природні уміння та навички поводження в лісі, прививали практичні знання про природу гірського краю, створювали можливості спостерігати природні об’єкти та явища, що знаходяться на території парку, вивчали тваринний і рослинний світ рідного краю, а також знайомилися із працею інспекторів СДО.
Микола Куруц зазначив, що в наступному році команда парку планує розширити діючі програми такі як – “Зелений клас” та створити ще більше майданчиків для навчання на природі. Передбачається запустити нові екоосвітні програми для учнів місцевих шкіл та туристів, активізувати співпрацю з міжнародними організаціями задля реалізації спільних екологічних проєктів.
Начальник відділу зазначив: “Фахівці парку прагнуть виховати у кожного любов до природи. Основне завдання — зробити так, щоб кожна людина не лише бачила і розуміла довкілля, але й відчувала, переживала за нього і, найголовніше, діяла на його захист. 2024 рік став доказом того, що така системна робота приносить реальні результати”.
Як результат проведеної роботи, 2024 рік для НПП “Синевир” став визначним у зміцненні екологічної освіти. Завдяки систематичному підходу та практичним ініціативам, фахівці відділу довели, що виховний сенс екологічної роботи відіграє важливу роль у зміні ставлення до природи, як підростаючого покоління так і дорослих.
У свою чергу начальник відділу рекреації Федір Матічин доповів про розвиток туристичної інфраструктури парку за минулий рік. Зокрема Федір Федорович докладно проінформував присутніх про виконану роботу у звітному періоді, а саме – розширення та покращення мережі туристичних маршрутів, облаштування нових екостежок, кемпінгів, обладнаних інформаційними стендами та відпочинковими зонами тощо.
У своєму звіті наголосив, що протягом 2024 року відділом рекреації та працівниками відділень НПП «Синевир» виконано чимало роботи з рекреаційної діяльності.
Впродовж звітного року, виготовлено та встановлено на території НПП «Синевир» 4 вхідні стели при в’їздах до парку за підтримки Франкфуртського зоологічного товариства. Встановлено 20 попереджувальних знаків у всіх ПНДВ та РЦБВ. Розроблено 9 інформаційних банерів про туристичні об’єкти парку та 7 великих інформаційних стендів для реабілітаційних центрів диких тварин. Розроблено 8 інформаційних стендів для основних туристичних об’єктів, виготовлення та встановлення яких заплановане на 2025 р. Проведено огляд 2 екологічних стежок та 6 туристичних маршрутів із застосуванням системи патрулювання SMART, організовано походи для учнів Колочавської школи.
Особливу увагу було приділено підготовці міжнародних проектів: «Запровадження моніторингу водно-болотних угідь міжнародного значення в Карпатському регіоні», «Облаштування екологічної стежки Колочава елементами інклюзивності» та «Створення селекційного центру розведення карпатських бджіл шляхом штучного запліднення». Заявки пройшли відбір та очікується реалізація проектів у 2025 році.
Проведено облаштування екологічної стежки до Синевирського озера від ур. Красний та туристичного маршруту «Лінія Арпада». Виготовлено 5 інформаційних стендів з QR-кодами для о. Синевир. Встановлено 3 нових інформаційні стенди, відремонтовано перила та містки, очищено стежку від вітровалів та сухостою. Здійснено роботи з благоустрою територій у місцях короткострокового відпочинку – ур. Розтока, Студений, Рабачинка, Чорна ріка, Квасовець, Сухар, Присліп. Встановлено 11 нових бесідок у всіх ПНДВ.
Розроблено цифрову карту туристичних маршрутів парку для Гугл Планета. Підготовлено промоційні презентації про парк в цілому та про реабілітаційні центри диких тварин зокрема.
Попри успіхи, Федір Матічин зазначив, що парк стикається з низкою викликів, серед яких перевантаженість деяких туристичних маршрутів, потреба у розширенні паркувальних зон та необхідність додаткового фінансування для підтримки інфраструктури.
Головний природоохоронець НПП “Синевир” Василь Шишига у своєму виступі наголосив, що Національний природний парк “Синевир” є одним з найважливіших природоохоронних об’єктів, який забезпечує збереження унікальних природних екосистем Карпатського регіону. У 2024 році основна увага була зосереджена на виконанні заходів, спрямованих на охорону природи, відновлення екосистем та підвищення екологічної свідомості населення.
Василь Вікторович зазначив, що за минулий рік регулярно проводилась робота з інспекторами служби державної охорони, яка спрямована на запобігання нелегальним рубкам. У результаті таких заходів зафіксованих порушень не виявлено. Проведено розширення моніторингу за популяціями бурого ведмедя, рисі та рідкісних птахів, що перебувають під загрозою зникнення.
Звернув увагу на кліматичні зміни, через які все частіше спостерігаються явища, що впливають на біорізноманіття, зокрема зміна режимів річок i температурний стрес тощо. Наголосив на тому, що ліси на території нацпарку зазнають впливу несприятливих кліматичних факторів, таких як посухи, шкідники, вітровали тощо. Це створює передумови для збільшення кількості сухостою та вразливості деревостанів.
Вибіркове видалення сухостійних і хворих дерев із збереженням життєздатних дерев є оптимальним інструментом для досягнення екологічного балансу та сталого розвитку лісових насаджень в парку.
На завершення було розглянуто комплекс заходів на 2025 рік щодо поліпшення санітарного стану лісів парку в порядку проведення санітарних рубок.
Наступним питанням порядку денного став виступ начальника відділу служби державної охорони ПЗФ Василя Суботи, який проаналізував стан справ щодо погодження проєкту лімітів на спеціальне використання природних ресурсів на території національного природного парку (НПП) “Синевир” на 2025 рік. Василь Іванович наголосив, що враховуючи природоохоронний статус парку та значення для збереження біорізноманіття, необхідно розробити чіткі обмеження щодо використання природних ресурсів, які не суперечать екологічним стандартам.
Для цього щорічно проводиться аналіз стану природних ресурсів. Перш за все – інвентаризація природних ресурсів НПП “Синевир”, яка включає дослідження стану водних ресурсів, лісових масивів, флори і фауни, а також можливих екологічних загроз, які можуть виникнути через надмірне використання ресурсів. Саме на основі зібраних даних і досліджень визначаються конкретні ліміти для кожного виду спеціального використання ресурсів. У разі необхідності ліміти можуть бути кориговані.
Учасники ради підкреслили важливість дотримання принципів сталого лісокористування, щоб забезпечити збереження лісів у довгостроковій перспективі. Одноголосно погодили ліміти на спеціальне використання природних ресурсів на 2025 рік.
На завершення засідання НТР авторитетні члени ради, серед яких заступник директора Карпатського біосферного заповідника з науково-дослідної роботи, доцент біологічних наук Федір Гамор, а також декан географічного факультету Ужгородського національного університету Іван Калинич, підсумували представлені доповіді та звіти діяльності за минулий рік. Федір Дмитрович Гамор високо оцінив проведену роботу парку, наголосивши на важливості виконаних завдань у різних напрямах діяльності. Він відзначив значний внесок відділу еколого-освітньої роботи у популяризацію природоохоронної установи, що сприяє формуванню екологічної свідомості серед населення.
Окрему увагу було приділено науковим дослідженням та спостереженням біорізноманіття, які проводив науковий відділ. Ці дослідження є важливими для збереження унікальної природи Карпатського регіону та подальшого розвитку екологічного менеджменту.
Крім того, вагомі результати показав відділ рекреації, який займався облаштуванням туристичних локацій. Завдяки його роботі вдалося створити комфортні умови для відвідувачів, що сприяє розвитку екотуризму та привертає ще більше уваги до парку як до об’єкта природної спадщини.
Виступи та обговорення підтвердили, що НПП “Синевир” продовжує залишатися однією з провідних природоохоронних установ України, демонструючи зразковий підхід до збереження природи, популяризації екологічних ідей та розвитку рекреаційної інфраструктури.
У підсумку Дмитро Федорович запросив до тісної співпраці для вирішення складних проблем, що лягають на плечі природоохоронців.
Насамкінець з усіх питань порядку денного, членами ради прийнято узгоджені й відповідні рішення.