3 грудня відбулася науково-технічна рада Національного природного парку “Синевир”. У зв’язку з пандемію, вона вперше проведена із залученням частини членів НТР через ресурс ZOOM.
Відкриваючи засідання, директор Національного природного парку “Синевир”, кандидат філософських наук Микола Дербак ознайомив присутніх з порядком денним та інформував про важливі напрямки діяльності установи. Серед іншого, він здійснив короткий аналіз фінансово-господарської діяльності парку. З-поміж озвучених показників вагомим є поповнення спеціального фонду, який становить 10 млн грн. Надходження від рекреації становили понад 2,5 млн грн.
Микола Юрійович торкнувся важливих питань реконструкції Музею лісу і сплаву та добудови додаткового вольєра Реабілітаційного центру бурих ведмедів. Щодо першого об’єкта, то триває робота з проєктом, здійснюватиметься оцінка впливу на довкілля, яку вимагає зараз нове законодавство. З відповідними запитами на виділення коштів парк звертається до профільного міністерства і просить науково-технічну раду підтримати це рішення.
Не лише за бюджетні кошти здійснюються заходи та вдосконалюється інфраструктура парку, але й за надходження від спеціального фонду. Зокрема у 2020 р. здійснено ремонт дороги до Реабілітаційного центру бурих ведмедів та озера Синевир, встановлено вікна у візит-центрі РЦБВ тощо. Наступного року планується спорудження адмінбудинку Вільшанського ПОНДВ, в якому розміститься туристично-інформаційний центр.
У вихідні дні заборонено проїзд автотранспорту до озера Синевир, що дозволило розвантажити потоки туристів.
За словами Миколи Дербака, забезпечення місцевих жителів дровами стало складним питанням у 2020 р. Дозвіл на це парк отримав лише у жовтні.
Заступник директора Національного природного парку “Синевир” з науково-дослідної роботи, кандидат біологічних наук Юрій Тюх ознайомив присутніх зі щорічним планом заходів з наукової та науково-технічної діяльності, планом засідань НТР Національного природного парку “Синевир” на 2021 р. Він також інформував про науково-дослідну роботу, що здійснювалася у 2020 р., серед якої важливе місце посідає виконання програми Літопису природи. Юрій Тюх також ознайомив з рішеннями бюро НТР, які ухвалювали протягом року.
Про особливості еколого-освітньої діяльності Національного природного парку “Синевир” в умовах пандемії розповів начальник профільного відділу. Він також презентував план діяльності парку в цьому напрямку на 2021 р.
Начальник відділу рекреації Федір Матічин розповів про туристичну діяльність установи, зокрема зазначивши, що у 2020 р. парк відвідало близько 150 тис. туристів.Акт
уальним питанням для Національного природного парку “Синевир” є функціональна оптимізація територіальної структури, зокрема внесення пралісів до заповідної зони, про що йшла мова у доповіді заступника начальника наукового відділу Юрія Яреми.
Головний природознавець Василь Шишига і начальник відділу державної охорони ПЗФ Василь Субота ознайомили з проєктом лімітів на використання природних ресурсів та переліком заходів з поліпшення санітарного стану лісів на 2021 р.
Заступник директора Національного природного парку “Синевир” Василь Росоха розповів про низку інфраструктурних заходів, які виконуються, а які потребують додаткового фінансування. Серед них найбільшими об’єктами є Музей лісу і сплаву, новий вольєр для бурих ведмедів і обладнання візит-центру біля РЦБВ.
До обговорення доповідей через мережу ZOOM долучилися: начальник відділу формування мережі природоохоронних територій Департаменту екомережі та природно-заповідного фонду Григорій Парчук; заступник директора Карпатського біосферного заповідника Федір Гамор; головний спеціаліст відділу раціонального природокористування Департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА Дмитро Томенчук; провідний спеціаліст обласного управління лісового та мисливського господарства Роман Соболівський. Під час обговорення актуальними темами стали питання спрощення механізму затвердження лімітів, функціональна оптимізація території тощо.
За результатами роботи науково-технічної ради погоджено річні плани установи за всіма ключовими напрямками, а також проєкт лімітів та перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів на 2021 р.; науково-дослідну, еколого-освітню і рекреаційну діяльність установи за 2020 р. визнано задовільною.