ЦЕНТРИ ПОРЯТУНКУ ТА РЕАБІЛІТАЦІЇ ДИКИХ ТВАРИН: СТВОРЕННЯ ТА РОЗВИТОК

Сучасні екологічні виклики змушують нас шукати нові підходи до збереження природи та захисту біорізноманіття. Одним із таких підходів є створення регіональних центрів порятунку та реабілітації диких тварин, які є важливим інструментом збереження фауни, відновлення її чисельності та повернення до природного середовища. Національний природний парк «Синевир» має значний досвід у цій сфері.
Чому це важливо? У Карпатах, а також у всьому світі дикі тварини все частіше стають жертвами людської діяльності. Руйнування природних середовищ існування, браконьєрство, незаконне утримання тварин у неволі та інші негативні чинники створюють ситуацію, коли тваринам потрібна допомога для виживання та реабілітації. Відсутність таких спеціалізованих центрів тривалий час залишала цю проблему без вирішення.
Однак початок створення у 2011 році – Центру реабілітації бурого ведмедя у НПП «Синевир» стало вагомим кроком уперед. Його територія становить 12 га, і повністю відповідає всім природним критеріям щодо життя клишоногих.
Ідея створення центру з’явилася у відповідь на проблему утримання ведмедів у неволі в неналежних умовах. Ці тварини часто ставали жертвами жорстокого поводження або браконьєрів. За підтримки державних структур, міжнародних організацій і громадськості, керівництво парку змогло створити спеціалізований центр, який відповідає сучасним стандартам.
На етапі проєктування враховано чимало чинників, які б сприяли диким тваринам:
• Екологічна відповідність: мінімальний вплив на природу.
• Зручність для тварин: просторі вольєри, наближені до природного середовища.
• Безпека та умови для реабілітації: забезпечення медичної допомоги, правильного годування та адаптації до природних умов.
Сьогодні Центр реабілітації бурих ведмедів у НПП «Синевир» є домівкою для 30 ведмедів, які були врятовані з критичних ситуацій. Основна мета центру – не лише порятунок, а й реабілітація тварин для можливого природного життя. Кожна історія успіху – це результат тісної співпраці ветеринарів, працівників парку, біологів і волонтерів.
Також у 2017 році в Національному природному парку «Синевир» побудовано реабілітаційний центр хижих птахів «САПСАН».
Метою такого притулку стало взяття під захист рідкісних представників орнітофауни, які перебували в неволі з порушенням закону. Спільно з Українським товариством охорони птахів, було прийнято рішення спорудити такий центр. Він становить вольєрний комплекс з шести секторів. З того часу реабілітовано та вже випущено на волю 27 птахів, більшість з них.
Догляд за соколами – цікава справа. Дуже шкода, що деякі люди заради грошей завдають шкоди цим рідкісним птахам. Але, потрапивши до центру порятунку, всі вони під захистом і знаходяться в задовільному стані. Утім, найкраще такі птахи почувають себе у дикій природі. Після потрібного лікування та реабілітації соколів їх випускають у вільний політ на ті території, які є природним середовищем для їх існування.
Не зупиняючись на досягнутому, керівництво парку продовжує втілювати вкрай важливі проєкти щодо порятунку диких тварин. Саме нещодавно, у жовтні цього року, на території Квасовецького ПНДВ НПП «Синевир», завершено нове будівництво реабілітаційного центру для парнокопитних – благородних оленів із подальшим випуском їх у дику природу.
Загальна площа території центру становить 3.44 га. Також поряд із центром, зведено модульну будівлю для утримання та реабілітації хижих тварин – таких як рись.
Проєкт будівництва цього об’єкту передбачив створення сприятливих умов для парнокопитних, які потребують медичної допомоги та реабілітації. Це включає у себе спеціалізований карантинний вольєр, вольєр для реабілітації, зелений клас просто неба, а також спеціально облаштовані зони для їх лікування та підгодівлі.
Будівництво реабілітаційного центру здійснювалося за власні кошти нацпарку, а також за сприяння Благодійного фонду UAnimals, керівництво якого забезпечило природоохоронну установу необхідними будівельними матеріалами для зведення та облагородження цього об’єкту.
Реалізація таких проєктів є не тільки одним з кроків у сфері охорони дикої природи, але й виявляють нашу здатність до спільної турботи про наших диких тварин, що перебувають не лише на території НПП «Синевир» але і в інших регіонах України .
Збудовані центри не лише надають необхідну допомогу тваринам, які потрапили у скрутні ситуації, але й стають осередком досліджень, освіти та збереження. Дослідницькі програми центрів сприяють розумінню природних процесів, що відбуваються в диких тварин, і допомагають зрозуміти, як ми можемо краще захищати їх у майбутньому.
Не треба забувати, що освітня діяльність також займає важливе місце у роботі таких притулків. Вони приймають відвідувачів, які зможуть дізнатися про унікальність та значення таких видів тварин у екосистемі, а також про те, як кожен може допомогти у їхньому захисті.
Відтак утворення вищеназваних реабілітаційних центрів на території парку – це крок вперед у збереженні багатства природи, що оточує нас. Це не лише будівництво вольєрів та необхідних споруд, але й створення спільного простору, де люди та природа мають можливість співіснувати в гармонії.
Як результат здійснених заходів та розвиток мережі реабілітаційних центрів, НПП «Синевир» є прикладом того, як правильно організовувати роботу і, як можна допомогти й зберегти види, які опинилися під загрозою. Проте, лише декілька реабілітаційних центрів не зможуть вирішити проблему на національному рівні. Україна має значний потенціал для створення подібних притулків для тварин у різних регіонах, що дозволить ефективніше реагувати на виклики.
Ми закликаємо до об’єднання зусиль усіх зацікавлених сторін для захисту нашого унікального природного багатства.
Разом ми можемо зробити більше для тих, хто самостійно не може себе захистити!

Новини

ПІДБИТО ПІДСУМКИ ДІЯЛЬНОСТІ НПП «СИНЕВИР» ЗА 2024 РІК

Науково-технічна рада Національного природного парку “Синевир” стала важливою подією для обговорення досягнень та перспектив розвитку природоохоронної діяльності гірського краю. Відкриття засідання ознаменувалося доповіддю директора парку — Миколи Дербака, яка привернула значну увагу присутніх. Микола Дербак розпочав свій виступ із привітання колег та запрошених з нагоди Дня заснування Національного природного парку «Синевир» – 36 років невтомної […]

  • Без категорії

«Джипінг» у природно-заповідному фонді відтепер заборонено

Верховна Рада України схвалила у другому читанні проєкт Закону № 11024 «Про внесення змін до Закону України “Про природно-заповідний фонд України» щодо забезпечення збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду». Народні депутати віддали 246 голосів «За». Заборона «джипінгу» – без перебільшення нова сторінка нашого природоохоронного менеджменту. Шлях до прийняття цього Закону офіційно стартував після запуску петиції […]

  • Без категорії

ШАНОВНІ КРАЯНИ, ДОРОГІ КОЛЕГИ!

У цей непростий для нас рік, коли наша країна героїчно боронить свою свободу, щиро вітаю кожного з Вас із світлим святом Різдва Христового та прийдешнім Новим роком! Рік, що минає, був сповнений багатьма викликами, але завдячуючи нашим воїнам, їх мужності та героїчним подвигам, разом ми вистояли, зміцнили нашу згуртованість і наполегливо працювали і продовжуємо це […]

  • Без категорії