У НПП «СИНЕВИР» З’ЯВИЛАСЯ НОВА ФОТОЗОНА ВІКОВОГО МЕХАНІЗМУ

У серці Карпатських гір, де вітер шепоче легенди, а ріки й потічки співають свої пісні, знаходиться неповторний у своїй красі та багатстві Національний природний парк «Синевир».

Саме на його території у підніжжі неповторно-привабливого озера Синевир, де природа щедро демонструє свої дари, інспектори Синевирсько-Полянського ПНДВ створили ще один шедевр – валило, яке зберігає свою актуальність серед місцевих мешканців та туристів.

“ВАЛИЛО» – пристрій, що складається із дерев’яної діжки, жолобів та дерев’яного колеса, яке обертається під тиском води. Незважаючи на свою простоту, валило зберігає актуальність серед окремих горян карпатського краю і по нині.

Валило має давню історію. Перші водяні колеса з’явилися кілька тисяч років тому, де використовувалися для поливу сільськогосподарських угідь та для подачі води в населені пункти. З часом, ідея водяного колеса поширилася повсюди і вона відігравала ключову роль у водних системах багатьох цивілізацій. У різних культурах водяне колесо могло мати різні конструкції та розміри, але його основний принцип залишався незмінним – перетворення енергії води в рух.

У Карпатах горяни його використовували для прання та ущільнення вовни та виробів з неї, особливо для полоскання шерстяних ковдр та пледів, шляхом валяння під силою водяного виру тощо. Повірте, хто щоб не казав, а місцеві мешканці добре знають, що ніщо не зробить шерсть м’якішою та чистішою, ніж проточна гірська вода, що протікає через валило. Саме вода, що пройшла через шерсть впродовж 6 – 7 годин, забираючи з собою забруднення та зайву жирність, залишить за собою лише свіжість і чистоту.

Хоча сучасні технології пропонують більш швидкі та ефективні методи чищення вовни, валило залишається незмінним символом гірського життя та культури. Його використання – це не лише процес, а й спосіб збереження спільного досвіду та традицій, які перейшли через століття.

Сьогодні такі пристрої як валило залишаються не лише важливим елементом господарського життя, але й символом співіснування людини та природи. Його зведення нагадує нам про наші корені, про те, як прості методи можуть мати велике значення, і про те, як мудрість минулих поколінь може впливати на наше майбутнє…

Новини

ЯК ШКОЛЯРІ-ПОЧАТКІВЦІ ПІЗНАЮТЬ ПТАШИНИЙ СВІТ…

У Колочавському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №1 фахівці відділу еколого-освітньої роботи Національного природного парку “Синевир” разом із вчителькою Оксаною Лехман провели цікаве та пізнавальне екозаняття для учнів 2-го класу. Головною темою уроку стали птахи, які щороку залишаються мешкати на території парку в зимовий період. Захід поєднав у собі теоретичну частину та практичні завдання, […]

  • Без категорії

ГОРИ НПП «СИНЕВИР» ПРИТЯГУЮТЬ СВОЄЮ ВЕЛИЧЧЮ ТА КРАСОЮ

Щороку 11 грудня відзначається Міжнародний день гір. Ця дата особлива і для НПП «Синевир», бо територія парку розташована в самому серці Карпатських гір та відноситься до Горганського масиву. Найпривабливіші вершини, які варто підкорити в НПП Синевир – це Стримба, Озірна і Кам’янка, адже вони зачаровують своєю величчю та відкривають неймовірні краєвиди. Стримба – найбільша гора […]

  • Без категорії

КЛЮЧОВІ РЕЗУЛЬТАТИ ДІЯЛЬНОСТІ 2024 РОКУ ТА ПЕРСПЕКТИВИ 2025

Зустріч керівництва національних парків і заповідників України Національні парки та заповідники України підсумували 2024 рік та обговорили виклики 2025 року під час зустрічі із Світлана Гринчук – Міністром захисту довкілля та природних ресурсів України. На зустрічі, що об’єднала директорів провідних природоохоронних установ України, особливу увагу було приділено підсумкам роботи за 2024 рік та стратегічним планам […]

  • Без категорії