ЗАГУБИВШИСЬ В ЛІСІ – НЕ ПАНІКУЙ!

Наші Карпати часто називають «лагідними горами». Проте, потрібно завжди пам’ятати, що гори – це відмінний від рівнини рельєф, складна екосистема, мінливі природно-кліматичні умови. Будь-який похід в гори це дуже відповідально. Гори не люблять, коли з ними жартують і легковажать. Тому безпека й уважність – перш за все.

Якщо ти все ж загубився у лісі, без паніки!

  1. Зателефонуй батькам чи друзям та повідом, що заблукав. Однак телефонувати безліч разів не потрібно — бережи заряд телефону. За ним тебе легше буде знайти пошуковій групі.
  2. Якщо мобільний телефон розрядився, не бійся. Страх та паніка можуть тільки погіршити становище. Краще заспокойся і прислухайся до навколишніх звуків . Звук трактора на найближчому полі, шум залізниці або машин сусідньої траси допоможуть тобі вийти з лісу. Якщо характерних звуків не чути, залишайся на місці.
  3. Зверни увагу на природні орієнтири. Мурашник зазвичай розташовується з південного боку, а мох росте з північного боку дерева. Своєрідним компасом служать і ягоди. З північного боку ягоди зелені, з південного — більш стиглі. Визначити сторони світу можна й за сонцем.

Якщо ніч застала у лісі, не варто впадати у відчай, у темну пору доби орієнтуватися в лісі можна за Полярною зіркою, яка завжди вказує на Північ.

Щоправда, блукати лісовими нетрями вночі — погана ідея, надійніше залишатися на місці. Природні орієнтири краще перевіряти на уроці географії або під час навчань зі спортивного орієнтування.

  1. Вивести з лісу може і стежка. Однак не всі стежки протоптані людьми. Вони можуть бути створені тваринами. Тому якщо ти пройшов лісовою стежкою кілька десятків метрів і не побачив жодного об’єкту цивілізації (квартальний стовп, лавка, облаштоване джерело), краще повернутися назад тим самим шляхом. Якщо ти стомився і сів перепочити, повісь на дерево куртку чи сумку. Можливо, тебе помітить перехожий грибник і допоможе знайти шлях додому.
  2. Дорослим, що заблукали у лісі, рятувальники рекомендують рухатися вздовж доріжок, триматисялісових стежок, уникати завалів та глибоких зворів.
  3. Навіть якщо ти зголоднів, у жодному разі не їж ані грибів, ані ягід. Не наближайся до водойм, не пий із них. Не вилазь на дерево, це не допоможе.
  4. Якщо чуєш лемент, шурхіт, крики — стукай палицею по дереву, кричи, свисти. Відгукуватися обов’язково. Найкраще стукати палицею по дереву — цей звук поширюється набагато далі, ніж голос.
  5. Чекай допомоги і не бійся, що тебе вилають, — заблукати може кожен. Тебе будуть шукати рідні, поліція, собаки, незнайомі люди і навіть гелікоптер. До речі, якщо ти бачиш, що летить гелікоптер, треба допомогти йому тебе помітити: вийди на відкритий простір, ляж, розмахуй руками і ногами. Людину, що стоїть, побачити складніше.
  6. Якщо твоє ім’я вигукує чужа людина, це той, хто прийшов спеціально тебе шукати. Іди до нього, він буде дуже радий тебе зустріти, допоможе швидше вийти з лісу і потрапити до бажаного місця.

Саме тому не рекомендуємо замовляти випадкових гідів, чи ще гірше йти самому навмання, а йти в складі збірної групи туристів із неодноразово перевіреними екскурсоводами та інструкторами у підібрані пішохідні мандрівки по горах, які користуються популярністю в туристів.

Перед походом зважуйте свої можливості й сили. У горах складний рельєф, різка зміна висоти, тиску, температури повітря. Все це треба враховувати! Так менше буде роботи у наших рятувальників і у вас залишаться хороші враження від походу!

Бережіть себе!

P.S. https://www.facebook.com/DsnsZakarpattya

https://www.facebook.com/photo?fbid=657465679741002&set=pcb.657465779740992

Новини

ЯК ШКОЛЯРІ-ПОЧАТКІВЦІ ПІЗНАЮТЬ ПТАШИНИЙ СВІТ…

У Колочавському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №1 фахівці відділу еколого-освітньої роботи Національного природного парку “Синевир” разом із вчителькою Оксаною Лехман провели цікаве та пізнавальне екозаняття для учнів 2-го класу. Головною темою уроку стали птахи, які щороку залишаються мешкати на території парку в зимовий період. Захід поєднав у собі теоретичну частину та практичні завдання, […]

  • Без категорії

ГОРИ НПП «СИНЕВИР» ПРИТЯГУЮТЬ СВОЄЮ ВЕЛИЧЧЮ ТА КРАСОЮ

Щороку 11 грудня відзначається Міжнародний день гір. Ця дата особлива і для НПП «Синевир», бо територія парку розташована в самому серці Карпатських гір та відноситься до Горганського масиву. Найпривабливіші вершини, які варто підкорити в НПП Синевир – це Стримба, Озірна і Кам’янка, адже вони зачаровують своєю величчю та відкривають неймовірні краєвиди. Стримба – найбільша гора […]

  • Без категорії

КЛЮЧОВІ РЕЗУЛЬТАТИ ДІЯЛЬНОСТІ 2024 РОКУ ТА ПЕРСПЕКТИВИ 2025

Зустріч керівництва національних парків і заповідників України Національні парки та заповідники України підсумували 2024 рік та обговорили виклики 2025 року під час зустрічі із Світлана Гринчук – Міністром захисту довкілля та природних ресурсів України. На зустрічі, що об’єднала директорів провідних природоохоронних установ України, особливу увагу було приділено підсумкам роботи за 2024 рік та стратегічним планам […]

  • Без категорії