Безпека

Не піднімайтеся в гори за несприятливої погоди. Пам’ятайте про безпеку!

Щоб мандрівка залишила приємні враження

Під час відпочинку не варто забувати про власну безпеку. Базові правила для мандрівників досить прості:  не підніматися у гори за несприятливої погоди, а під час грози не ховатися під поодинокі дерева на відкритій місцевості. Також не виходити у темну пору доби. А детальніші поради читайте далі.

  • Якщо йдете до лісу, варто повідомити близьких про те, куди ви збираєтеся. Також візьміть собі за правило – перед мандрівкою чи походом до лісу подивитися карту або хоча б намальований від руки план місцевості та запам’ятати орієнтири.
  • Для мандрівки одягніть зручний і відповідний до погоди одяг та взуття. І пам’ятайте – погода у горах може змінитися дуже швидко. Тому краще запастися водонепроникним одягом.
  • Вирушаючи в дорогу, переконайтесь чи все спорядження у доброму стані. Якщо сумніваєтесь, чи брати ту чи іншу річ, знайте – зайва вага вам буде лише заважати.
  • Перебуваючи в лісі, встановіть між собою сигнали (свистом або голосом), щоб не загубити один одного. Крім того, запам’ятовуйте орієнтири під час руху. Щоб не заблукати – лишайте примітки. Без зорових орієнтирів людина в лісі починає кружляти.
  • Подорожуючи, ніколи не пийте воду з річок і озер. Найбільш надійні джерела води – струмки. Будьте обережні, бо в лісі може бути болотиста місцевість – обходьте її. Болотною водою також не можна користуватися.
  • Пам’ятайте, збирати можна тільки ті гриби та ягоди, які ви добре знаєте. Щоб уникнути отруєння ними, ніколи не куштуйте сирих грибів; ніколи не збирайте гриби та ягоди поблизу транспортних магістралей, бо навіть їстівні гриби в тих місцях отруйні.
  • Перебуваючи в лісі, уникайте диких тварин. Пам’ятайте, що небезпечними можуть бути навіть олень та лисиця.
  • На переправах через гірські річки потрібно дотримуватися таких правил безпеки: вибирати найбільш безпечне місце переправи; переправу проводити вранці, коли менше води; уникати переправи вбрід у разі наявності небезпечних ситуацій. Опинившись в гірському потоці, слід скинути з себе рюкзак, утриматися в положенні на грудях і прагнути наблизитися до берега, каменя, дерева, щоб затриматися.
  • Якщо ви заблукали у лісі, зберігайте спокій та уникайте паніки. Зупиніться, присядьте та переведіть подих. Подумайте, як дістатися того місця, звідки починається знайомий шлях. Пригадайте останню прикмету на знайомій частині шляху і постарайтеся простежити до неї дорогу. Якщо це не вдається, пригадайте знайомі орієнтири. Прислухайтеся. У разі відсутності знайомих орієнтирів, стежок і доріг, виходьте "на воду" – униз за течією. Струмок виведе до ріки, ріка – до людей.
  • Сонце діє на людину на великих висотах значно сильніше, ніж внизу. Ніс, щоки, особливо губи, піддаються опікам, покриваються бульбашками. Під дією сонячних променів і за високої температури може бути сонячний удар. Для попередження опіків слід носити сонцезахисні окуляри впродовж усього дня, обов’язково надягати головний убір та наносити на відкриті ділянки шкіри крем із сонцезахистом.
  • Щоб застерегти себе від небезпеки низьких температур, перш за все одяг і спорядження туриста повинні відповідати обставинам. Пам’ятайте – переохолодженню сприяє втома, загальне виснаження організму, погане харчування, нерухомий стан, брак теплих речей і тісне взуття.
  • Якщо насувається гроза, варто знати, що найчастіше блискавки в горах вдаряють у виступаючі точки – скельні піки, що розташовані вище від інших, гребені, де є породи з вмістом хоча б невеликого відсотка заліза. Коли наближається гроза, необхідно спуститися з високого місця на 10-15 метрів. Усі металеві речі варто віднести на відстань понад 10 метрів, сісти, опустивши голову, обнявши руками коліна, не торкатися руками скель і грунту.
  • Туман важко передбачити, він може раптово з’явитися і так само швидко зникнути від дії вітру. Але у сильний туман, якщо ви не знаєте маршруту, краще не рухатись, бо втратити орієнтування і збитися зі шляху дуже легко. В тумані варто рухатися тільки за умови відмінного знання маршруту. Водночас слід дотримуватися таких правил: йти в зв’язках, не розтягуватися.

Вирушаючи у мандрівку, пам’ятайте! На території Національного природного парку "Синевир" заборонено:

  • купатися в озері Синевир,
  • розкладати намети та розпалювати вогнища у не відведених для цього місцях,
  • рубати і пошкоджувати дерева, чагарники, зривати квіти,
  • полювати на тварин,
  • руйнувати нори і гнізда,
  • ловити рибу,
  • пошкоджувати природні об’єкти тощо.

Повідом МНС
що ти йдеш в гори

Повідом МНС перед тим як йтимеш в похід, для того щоб рятувальники швидко і вчасно вас знайшли якщо щось трапиться. Для цього потрібно зробити всього лише два кроки:
  • Заповніть онлайн форму

    Заповни онлайн-форму для інформування гірських пошуково-рятувальних підрозділів про заплановані туристами мандрівки гірською місцевістю

    Онлайн форма
  • Збережіть контакти рятувальних підрозділів

    Занотуйте собі в мобільні телефони гірських пошуково-рятувальних підрозділів того району, в якому ви збираєтесь подорожувати.

    Контакти підрозділів

Як поводитися в парку, щоб зберегти природу?

  1. Які місця можна відвідувати мандрівникам?
    Ми проклали територією нашого парку спеціальні маршрути та облаштували зони відпочинку, аби мандрівникам було зручно і безпечно насолоджуватись природою. Будь ласка, дотримуйтесь цих маршрутів і ви уникнете зайвих ризиків та небезпечних ситуацій.
  2. Місця де можна розпалювати багаття?
    Ми облаштували спеціальні місця для вогню на територіях, які призначені для відпочинку. Розпалювати вогнища в інших місцях заборонено законом і може завдати непоправної шкоди лісам. Лісові пожежі дуже важко гасити, не кажучи вже про те, що під час них гине місцева фауна.
  3. Куди подіти сміття?
    Віримо, що ви не ті, хто може дозволити собі залишити сміття просто посеред лісу. Якщо ви мандруєте нашими стежками, ми просимо збирати сміття в пакет і викинути його в спеціальний бак після повернення. Сміттєві баки зазвичай розміщені на початку маршрутів. Особливо будемо вдячні, якщо ви при нагоді заберете сміття, яке залишили після себе менш свідомі мандрівники.
  4. Правила поведінки у випадку зустрічі з тваринами?
    Переважна більшість диких тварин уникають зустрічі з людиною. Тому, просуваючись по лісі, іноді варто давати знати про свою присутність, голосно розмовляючи, перегукуючись, ніби попереджаючи тварин і даючи їм можливість піти. Однак, якщо ви все ж зустріли дику тварину необхідно без паніки та різких рухів позадкувати від неї.
  5. Які дії нам найбільше не подобаються і порушників чекають штрафи?
    Люди, які свідомо їдуть до нас з метою щось зрубати, зруйнувати чи когось застрелити, перебувають під нашим особливим контролем. В нас не можна рубати дерев, крім зон, де цим займаються організовано. В нас не можна полювати і заходити на нашу територію з вогнепальною зброєю. Те саме стосується і вилову риби в річках. Хочете рибки? Замовте її собі в одному з наших ресторанів. І не рвіть, будь ласка, квітів та лікарських рослин на території нашого парку. Нехай тішать людське око на природі, а не в’януть в пластикових стаканчиках.